Wiktoria Kubinek – finalistka QSNA 2019

20 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Wiktoria Kubinek – finalistka QSNA 2019 została wyłączona

Wiktoria Kubinek – Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

“Jestem osobą ambitną, a przede wszystkim komunikatywną. Uwielbiam spędzać czas z ludźmi. Zawsze stawiam na to, aby swoją pracę i powierzone obowiązki spełniać sumiennie i dokładnie. Dobro i uśmiech innych ludzi są dla mnie najważniejsze. Chciałabym zostać pielęgniarką na oddziale geriatrii. W tym roku odbyłam praktyki we Francji właśnie w ramach przedmiotu geriatria, które pokazały mi całkiem inną jakość opieki nad pacjentami w wieku podeszłym. Zakochałam się w tym, że geriatria może być tak piękna. Dlatego zostanie laureatką QSNA umożliwiłoby mi wprowadzenie wielu innowacyjnych rozwiązań w polskiej geriatrii, bo niestety dobrze wiemy, że ten dział jest zaniedbywany, a tak nie powinno być. Zostałyby otworzone przede mną drzwi do samorozwoju, ale także do poznawania innych ludzi, którzy działają we wspaniałych inicjatywach na rzecz pacjentów w wieku podeszłym. W finale znalazły się aż trzy moje pomysły.

Pierwszy pomysł nosi tytuł „Teczka wszystkowiedziajka i przypominajka”. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile pacjenci w wieku podeszłym jak i Ci z demencją mają rzeczy do zapamiętania. Sama wizyta u lekarza to mnóstwo informacji, wyników badań i recept. Nie raz widziałam jak mój pacjent tonął w stercie dokumentów i wtedy zrodził się mój pomysł. A gdyby tak wszystko posegregować, stworzyć coś co by pomogło mu to wszystko kolokwialnie pisząc ogarnąć. Sama ja wiem, że będąc młodą osobą, gdybym miała tyle spraw, tyle zaleceń czy tyle dokumentów to sama bym większość pogubiła. Dlatego moim pomysłem byłoby wprowadzenie dla każdego pacjenta w wieku podeszłym specjalnej teczki, w której byłoby miejsce na

 • wyniki badań
 • zalecenia od lekarza
 • daty kolejnych wizyt
 • miejsce na dokumentację medyczną
 • miejsce na numery telefonów do lekarza, pielęgniarki i pobliskiej apteki
 • miejsce na recepty

Z upływem czasu zbędne dokumenty można byłoby z łatwością schować, a te które miałyby znaczenie byłyby od razu pod ręką. Gdyby właściciel owej teczki trafił do szpitala, to personel medyczny posiadający taką teczkę miałby wszystko pod ręką. A dobrze wiemy, że jest to bardzo ważne w całym procesie hospitalizacji, bowiem często ciężko znaleźć stare wyniki badań, czy zlecone leki, bądź jaką dietę zalecił lekarz prowadzący naszemu pacjentowi. Od jakiegoś czasu weszła moda na takie medyczne gadżety, ale niestety nie pomyślano o osobach w wieku podeszłym, dlatego zróbmy to my.

Drugi pomysł nosi tytuł “Przypomnę Ci o tym najważniejszym – innowacyjny licznik czasu”. W swojej przygodzie z pielęgniarstwem geriatrycznym spotkałam się z dość częstym problem na oddziałach. W Polsce jak dobrze wiemy, brakuje personelu pielęgniarskiego. Niestety z braku czasu i natłoku obowiązków, zaniedbuje się pewne sprawy, które niestety mają ogromny wpływ na jakość świadczonej opieki. Na studiach uczono mnie jak ważna jest zmiana pozycji w profilaktyce przeciwodleżynowej, bardzo nam zwracano na to uwagę, jednakże zajęcia praktyczne zweryfikowały jak się to ma faktycznie w praktyce. Zapominano o tym, że należy zmieniać pozycję pacjenta, a co za tym idzie ogromnym problemem były powstające odleżyny. Dlatego moim innowacyjnym pomysłem, którego nie spotkałam w żadnej placówce, byłoby wprowadzenie specjalnych liczników czasu, które byłyby przywieszone do łóżka pacjenta, którego ruchomość jest ograniczona i jest on narażony na powstanie odleżyn. Personel medyczny ustawiałby sobie ten licznik i po upływie określonego czasu dostawałby sygnał dźwiękowy, że należy zmienić pozycję pacjenta. Takie rozwiązanie byłoby również idealnym pomysłem dla osób, które sprawują opiekę nad pacjentem w domu. Dobrze wiemy jak ciężko jest zwalczać powstałe odleżyny, a takie małe urządzenie, które by przypominało o zmianie pozycji z pewnością zmniejszyłby procent powstałych odleżyn. Taki licznik czasu nie tylko znalazłby zastosowanie w profilaktyce przeciwodleżynowej!

Wiemy jak ogromnym problemem w geriatrii jest osłabione uczucie pragnienia, co często prowadzi do odwodnienia i do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Owy licznik czasu byłby też dobrym “przypominaczem” dla personelu medycznego, opiekunów osób w podeszłym wieku bądź dla samego pacjenta geriatrycznego. Ustawienie odpowiednich parametrów czasowych, zapewniłoby to, że nie zapominano by o tak ważnej kwestii jak odpowiednia hydratacja w czasie dnia.

Tytuł trzeciego pomysłu to „Full of incentives – książka pobudzająca zmysły”. W trakcie moich wnikliwych obserwacji naszych seniorów, zauważyłam, że pacjenci z demencją są często niespokojni, czasem zdezorientowani. Pamiętam jak dzisiaj dzień, gdy karmiłam swoją pacjentkę z demencją, zawsze wiązało się to z ogromnym kłopotem, bowiem niestety nie była chętna do spożywania posiłków. Do czasu 🙂 zawsze aby się nie pobrudziła przynosiłam ligninę, jednakże pewnego dnia, po prostu nie mogłam jej znaleźć i wzięłam pierwszy lepszy ręcznik papierowy. Oczywiście pierwszy lepszy dla mnie, a dla mojej pacjentki wyjątkowy! Gdy wręczyłam jej do ręki kawałek ręcznika papierowego, ogromnie się zdziwiłam, bowiem pacjentka zaczęła wręcz podziwiać wzorki wytłoczone na tym kawałku papieru, w tym czasie ja mogłam spokojnie ją nakarmić i szczerze? Podobno był to pierwszy raz od dawna kiedy zjadła posiłek. Codziennie przynosiłam jej coś co miało owe wzorki, bo niezmiernie ją to odprężało i uspokajało, dlatego moim pomysłem jest stworzenie książki pełnej wzorków, pełnej kolorów, pełnej wytłaczanych motywów, miękkich, twardych, szorstkich czy gładkich, aby kiedy pacjent z demencją byłby niespokojny po prostu ją mu dawać żeby to ona zajęła jego myśli.

I tu nasunęłaby się opinia a co z pacjentami, którzy tej demencji nie mają? Otóż dla nich też taka książka byłaby wspaniałą sprawą, bowiem można by było organizować sesje, w czasie których omawiano by co się czuje, co dany materiał przypomina, jakie ma się odczucia w trakcie przeglądania czy dotykania kolejnych stron, jest to wspaniałe pobudzenie zmysłów, rozwijanie wyobraźni, co dla naszych seniorów jest często zapomnianym aspektem opieki. Taka książka nie pochłonęłaby ogromnych kosztów, nie byłaby trudna do stworzenia, a korzyści jakie by mogła przynieść są ogromne.”

In News

Comments are closed.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

 • QUEEN SILVIA NURSING AWARD

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej

 • Idea stypendium

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej