PRZYKŁADOWE POMYSŁY

Światło życia

Światło, które może uratować życie? Tak to możliwe.

Wyobraźcie sobie starszą osobę, która mieszka sama w mieszkaniu. W tym wieku dość często zdarza się o „czymś” zapomnieć. Najgorzej, jeśli zapomni się o rzeczy potencjalnie groźnej np. zupie na gazie lub włączonym żelazku. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Zmienić to mogą dwa urządzenia. Jedno montuje się przy kuchence gazowej lub elektrycznej. Urządzenie dzięki pomiarowi temperatury wie, kiedy kuchenka jest uruchomiona i wysyła sygnał Bluetooth do małych lamp zamontowanych w całym mieszkaniu. Gdy lampy otrzymają sygnał zaczynają oświetlać niektóre punkty w mieszkaniu na czerwono. Kolor ten z psychologicznego punktu widzenia sygnalizuje niebezpieczeństwo. Senior, gdy opuści kuchnię zobaczy czerwone światło i zacznie szukać przyczyny tego stanu przypominając sobie o włączonym urządzeniu. Drugie urządzenie działa dokładnie tak samo tylko, iż podłącza się je do wtyczki od urządzenia potencjalnie niebezpiecznego np. żelazka lub elektrycznego piekarnika. Urządzenie zaczyna wysyłać sygnał do lamp w momencie włożenia wtyczki do gniazdka. Lampy świecą do momentu, kiedy urządzenia niebezpiecznie nie zostaną wyłączone.

Pomysł jest dość innowacyjny, lecz prosty w wykonaniu z technicznego punktu widzenia i łatwy do przyswojenia przez osobę starszą. Dwa małe urządzenia, które mogą uratować życie.

 

W domu zawsze najlepiej

Dom to dom, ostoja, schronienie i nikt tego nie zmieni. Tu starsza osoba czuje się najbezpieczniej, nawet gdy doskwiera demencja. Ważnym jest to by nasz senior czuł się pewnie we własnym domu ale również, by nie żył w strachu, że jutro nie poradzi sobie z najprostszymi czynnościami. Powinien powstać program, który zapewniłby seniorom odpowiedni komfort życia i bezpieczeństwo. Każdy senior powinien być objęty opieką ze strony państwa, powinien być dla każdego przydzielony opiekun medyczny lub opiekun osób starszych. Są to zawodowcy, którzy mają odpowiednie przygotowanie medyczne w zakresie geriatrii. Są również dobrymi psychologami. Niestety w Polsce ta profesja jest bardzo niedoceniana na rynku pracy.

Stała kontrola medyczna, pomoc w uzyskaniu wizyt lekarskich, rehabilitacji, wspólne rozmowy, indywidualne terapie zajęciowe w domu dopasowane do zainteresowań każdego seniora- to dałoby osobom starszym, nie w pełni samodzielnym gwarancję bezpieczeństwa, przyjaciela i stałą pomoc w życiu codziennym. Odpowiednie terapie zajęciowe w indywidualnej pracy z seniorem służą zachowaniu aktywności i dają ogromną satysfakcję . Pomagamy, nie wyręczamy- to daje powód do dumy z samodzielności.

Ważna jest tu także rodzina, która często czuje się zagubiona w nowej sytuacji. Dzieci i wnuki nie wiedza jak się zachować. Tu także pomaga wsparcie opiekuna, który podpowie, pomoże zorganizować różne spotkania, tematy, przekona najbliższych seniora, że starość to nie choroba tylko kolejny etap w życiu i można to przeżyć razem i z uśmiechem.

 

Dobry obiadek zje babcia i dziadek

Jest wielu seniorów mieszkających w pobliżu szkół podstawowych czy średnich czy to w mieście czy też na obszarach wiejskich. Nie każdego z tych starszych ludzi stać na ciepły posiłek w ciągu dnia. Nie każdy z nich ma odwagę i bez skrępowania zgłosi się do opieki społecznej.

Moja propozycja jest taka , by każda szkoła – czy to podstawowa czy średnia- wytypowała kilka starszych osób żyjących w biedzie. Znamy takich ludzi z otoczenia, dzieciaki też wiedzą więc jestem pewna, że nie było by problemu. Szkoły mogłyby codziennie przygotowywać kilka darmowych obiadów, zapakować w jednorazowe naczynia, a dzieciaki (kilkuosobowa delegacja) pod wodzą nauczyciela czy młodzież szkół średnich zanieśli by seniorowi, posiedzieli z nim, porozmawiali. Do tej pory szkoły sponsorowały darmowe obiady dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Obecnie sytuacja bardzo się poprawiła, więc można by było udostępnić taki prezent seniorom. Weźmy tez pod uwagę, że od 2 lat obiady w szkołach są zdrowe, bez soli i cukru i sztucznych proszków (takie są wymogi). Myślę, że udałoby się również namówić dyrekcje tych instytucji z pomocą Opieki Społecznej. To poprawiłoby jakość życia osób starszych, dobrze wpłynęło by na młodych ludzi uczących się empatii i wzmocniłoby hasło głośne w całej Polsce: Podziel się posiłkiem.

 

Szkoła życia

Osoby starsze lubią przekazywać swoje doświadczenie młodszym pokoleniom. Wymiana informacji odbywa się z reguły tylko w obrębie rodziny. Jednak, gdy w rodzinie zabraknie już seniorów, to od kogo mają uczyć się młodzi ludzie? Ich rodzicie większość czasu spędzają w pracy, a po pracy czekają na nich obowiązki domowe. Co się dzieje, gdy osoba starsza zostaje sama, nie mając kontaktu z wnukami? Ich obszerna wiedza pozostaje nie wykorzystana. Dlatego moją propozycją jest utworzenie „szkoły życia”. Na obszarach wiejskich do tego celu wykorzystane by były świetlice wiejskie, a w miastach osiedlowe kluby. „Szkoła życia” będzie działać na zasadzie powszechnie znanych nam szkół, tylko że wiedza tam przekazywana naprawdę będzie mogła być zastosowana w praktyce. Seniorzy będą prowadzić lekcje z tych tematów, na których najlepiej się znają. Tzn. Panie będą uczyć młode pokolenie prostych czynności, których szkoła nie uczy, a jedynie prawdzie życie: gotowanie, prasowanie, nakrycie stołu, uprawa ogródka, taniec, edukacja z muzyki i filmów ich młodości. Panowie zaś będę prowadzić lekcje z motoryzacji, prostego majsterkowania, historii, która odbywała się na ich oczach. Nie będzie żadnych ławek czy zeszytów. Wszystko jest przyswajane podczas zajęć praktycznych. Młodzi ludzie również będą czasami występować w roli nauczycieli, gdzie pomogą rozeznać się seniorom w świecie informatyki, telefonów, doradzą co kupić dla swoich wnucząt lub siebie samego, jakie mają teraz problemy młodzi ludzie i co ich interesuje.

 

Wiele – nie zawsze znaczy dobrze

Polipragmazja jest potocznie znana jako wielolekowość, czyli przyjmowanie więcej niż kilku leków jednocześnie. Powoduje to zwiększoną częstotliwość występowania niezamierzonych interakcji na poziomie lek – lek i/lub pokarm – lek. Polipragmazja jest przyczyną poważnych powikłań terapeutycznych, groźnych objawów niepożądanych oraz znacznego pogorszenia jakości życia seniora. Dlatego poniżej proponuję moje rozwiązanie:

1. Każda osoba starsza powinna mieć dobry dostęp do świadczeń medycznych sprawowanych przez lekarza geriatrę, który skoordynuje leczenie prowadzone przez pozostałych lekarzy specjalistów. Obecnie w Polsce jest bardzo niska świadomość społeczeństwa na temat istnienia specjalizacji z zakresu geriatrii. Również samych lekarzy o tej specjalności jest niewiele – 380 osób wykonuje ten zawód. Osoby starsze powinny mieć łatwy dostęp do geriatry – porównywany do powszechności lekarza POZ. Taka wizyta powinna się odbywać co najmniej jeden raz na dwa miesiące.

2.Wprowadzenie zakazu reklam w telewizji, radiu i internecie na temat leków, suplementów i innych środach o działaniu leczniczym. Reklamy pokazują niepełny obraz mechanizmu działania leków oraz ich działań niepożądanych, ale poprzez swoją przekonywującą formę przekazu, często powodują, że osoby starsze łatwo poddają się manipulacji i bez konsultacji z lekarzem zażywają różne środki, które jeszcze bardziej pogarszają ich stan zdrowia. Wprowadzenie w zamian reklam, programów telewizyjnych na temat prewencji chorób, zdrowego i aktywnego trybu życia.

3. Leczenie alternatywne, gdy jest to możliwe. Np. fizykoterapia, rehabilitacja, stosowanie diety, podejmowanie aktywności fizycznej. Stosowanie leków w ostateczności.

 

Comments are closed.