top of page
Szukaj

"Powrót do młodych lat"


Laureatka proponuje wykorzystanie technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) do przedstawienia i doświadczenia aktywności, które seniorzy wykonywali, będąc osobami młodymi i w sile wieku. Według Laureatki należałoby wprowadzić seniorów w świat wirtualnej rzeczywistości, jednocześnie obserwując ich zachowania. Laureatka chciałaby odkryć, jak wykorzystanie VR wpływa na kondycję psychoruchową pacjenta i jak może poprawić jakość jego zdrowia. Chciałaby też, aby jej projekt przyniósł osobom starszym i cierpiącym na demencję przede wszystkim radość i poczucie, że nie są oni zapomniani w społeczeństwie.


Poznaj laureata:


Jak to się stało, że zainteresowała się Pani konkursem Queen Silvia Nursing Award?


Konkurs Queen Silvia Nursing Award, o którym dowiedziałam się będąc na mojej uczelni wydał mi się niezwykle atrakcyjny. Szansa na wielki sukces i zmianę życia sprawiła, że postanowiłam wziąć w nim udział. Życie już wiele razy mi pokazało, że marzenia same do nas nie przyjdą i nie zostaniemy nagrodzeni za nic, trzeba próbować różnych rzeczy i wykorzystywać szanse, które są w życiu, by wznosić się coraz wyżej każdego dnia. Tak właśnie postanowiłam zrobić, wykorzystać szansę na spełnienie marzeń.


Skąd Pani pochodzi oraz jakie były wczesne inspiracje, które skłoniły Panią do studiowania pielęgniarstwa?


Moim miastem rodzinnym jest Warszawa, to tutaj dorastałam i przeżywam najpiękniejsze młode lata. Ukończyłam w Warszawie trzy szkoły: Szkołę Podstawową nr 267 im. Juliusza Słowackiego na Żoliborzu, gimnazjum nr 165 im. Joachima Lelewela i Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej.


Nie miałam jednej konkretnej inspiracji do studiowania pielęgniarstwa. Od zawsze interesowały mnie tematy związane z medycyną. Jako dziecko czytałam kolorowe książki o ludzkim ciele, później oglądałam seriale i filmy o lekarzach i całej ochronie zdrowia. Jako starsza nastolatka pochłaniałam naukowe artykuły i biografie osób związanych z medycyną.


Pielęgniarka jest blisko pacjenta i jego potrzeb, a ja kocham ludzi. Uważam, że człowiek jest piękny i niezbadany, niezwykle ciekawy pod każdym względem. Chciałam mieć pracę i wiedzę, która wnosi coś dobrego i służy czemuś więcej. Dlatego właśnie wybrałam pielęgniarstwo.


Skąd pomysł na projekt "Powrót do młodych lat"?


Pomysł jest wynikiem obserwacji świata i własnych doświadczeń. Wysyłając moje zgłoszenie konkursowe chciałam zaproponować coś nowego i nieznanego. Zanim powstał „Powrót do młodych lat”, miałam w głowie dużo więcej pomysłów, jednak w żadnym z nich nie odnalazłam powiewu świeżości. Uważam, że przyszłością jest właśnie nowoczesna technologia, także w świecie medycyny. Przypominając sobie własne doświadczenia, to co dla mnie było atrakcyjne, czym się dzieliłam z innymi postanowiłam napisać projekt związany z wirtualną rzeczywistością. Czytając różne książki i artykuły naukowe związane z problemami osób starszych, a także będąc ich bezpośrednim świadkiem doszłam do wniosku, że to właśnie takim pomysłem chcę podzielić się ze światem.


Co było dla Pani wyzwaniem?


Największym wyzwaniem dla mnie była obrona pomysłu przed Komisją Konkursową.


Co ten pomysł dla Pani znaczy?


Pomysł oznacza dla mnie przyszłość, moją i całego środowiska pielęgniarskiego.


Jakie korzyści przyniesie Pani zwycięski projekt osobom starszym i cierpiącym na demencję?


Chciałabym, aby mójprojekt przyniósł osobom starszym icierpiącym na demencję przede wszystkim radość i poczucie, że nie są onizapomniani w społeczeństwie.


Dlaczego wybrała Pani pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek..


Od dziecka fascynowała mnie medycyna, czytałam wiele książek: naukowych, biograficznych itp. Oglądałam seriale i filmy, skupiające się na pracy lekarzy i całej ochrony zdrowia. Poznając różne historie lekarzy i pielęgniarek zapragnęłam życia wartościowego i sensownego. Nie ma nic piękniejszego niż niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, wtedy twoje życie nie jest puste, a każdy dzień jest wyzwaniem. Lubię dzielić się sercem i uśmiechem, a nikt nie potrzebuje tego bardziej jak chory i cierpiący człowiek. Nie wyobrażam sobie swojej pracy poza szpitalem, a zawód pielęgniarki to też pewny zawód i dobre zarobki, dlatego wybrałam ten kierunek.


Jak zamierza Pani wykorzystać otrzymane stypendium oraz możliwość odbycia stażu?


Zamierzam zdobyć jak największą ilość doświadczeń i wykorzystać wszystkie możliwości, które daje mi wygrana w konkursie na rozwój osobisty i realizację pomysłu.


Jakie są Pani kolejne kroki, związane ze zwycięstwem w VI polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award?


Kolejnymi krokami związanymi ze zwycięstwem w Queen Silvia Nursing Award będzie mój udział w stażu i międzynarodowym networkingu, a także stopniowe próby realizacji pomysłu.

Comments


bottom of page