top of page
Szukaj

Odkryj świat na nowo

Projekt Dominiki Rachwał zakłada opracowanie indywidualnych paneli sensorycznych dla pacjentów leżących.

Jak to się stało, że zainteresowała się Pani konkursem Queen Silvia Nursing Award?


O istnieniu Konkursu Queen Silvia Nursing Award wiedziałam już w trakcie studiów licencjackich, lecz w tamtym okresie miałam jeszcze zbyt miało wiedzy i doświadczenia. Obserwując sytuacje w codziennym życiu, wsłuchując się w różnorodne historie, wpadłam pewnego dnia na pomysł, jak można byłoby usprawnić opiekę nad osobami z demencją i poprawić ich jakość życia. Niestety osoby chore na demencję często są marginalizowane przez społeczeństwo, a ich psychiczne potrzeby są ignorowane.


Skąd Pani pochodzi oraz jakie były wczesne inspiracje, które skłoniły Panią do studiowania pielęgniarstwa?


Pochodzę ze śląska, a dokładnie to z niewielkiej wsi Studzienice - obok Pszczyny. Do studiowania pielęgniarstwa skłoniła mnie chęć pracy z drugim człowiekiem. Moi rodzice również byli pewnym bodźcem, a w zasadzie ich dobre serce dla ludzi. Odkąd pamiętam przejawiała się w nich chęć pomocy innym i za takie wzorce jestem im wdzięczna. Jeśli chodzi o pielęgniarstwo, to jestem zadowolona ze swojego wyboru i cieszę się, że dzięki takim możliwościom, jakie daje mi zwycięstwo w polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award mogę udzielać się na szerszą skalę.Skąd pomysł na projekt "Odkryj świat na nowo!"?


Po wielu przemyśleniach stwierdziłam, że leżący pacjenci z demencją niestety są ignorowani w zakresie potrzeb intelektualnych i zapewnia im się w zasadzie tylko zaspokajanie potrzeb fizycznych. Kolejne dni w placówce leczniczej mijają choremu na wpatrywaniu się w ścianę, co generuje lęk, strach, niepokój i gniew. Swoim pomysłem chciałabym, żeby pacjenci w takiej sytuacji mogli mieć jakieś ciekawe zajęcie, stymulować mózg i redukować negatywne emocje.


Co było dla Pani wyzwaniem?


Wyzwaniem z pewnością było stworzenie interesującego prototypu, który chociaż po części mógłby zobrazować mój pomysł. Ale udało się, z czego niezmiernie się cieszę, chociaż przede mną teraz ogromne wyzwanie, czyli realizacja projektu.Co ten pomysł dla Pani znaczy?


Pomysł jest dla mnie takim światełkiem dla osób z demencja, czymś co będzie sprawiało im choć odrobinę mam nadzieję radości w szarej codzienności.Jakie korzyści przyniesie Pani zwycięski projekt osobom starszym i cierpiącym na demencję?


Projekt ma na celu poprawę jakości życia, redukcję stresu, negatywnych emocji oraz stymulację mózgu u osób starszych i cierpiących na demencję. Dzięki panelom sensorycznym może usprawnić się opieka pielęgniarska, ponieważ pacjent będzie miał ciekawe zajęcie podczas pobytu w placówce leczniczej lub opiekuńczej oraz narzędzie, które umożliwi komunikację personelu z pacjentem, poprzez zastosowanie różnorodnych modułów.


Dlaczego wybrała Pani pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek…


Pielęgniarstwo to trudne studia i myślę, że między innymi dlatego nie są tak popularne jak inne kierunki, lecz nie żałuję w zupełności tego wyboru. Studia oferują szeroki wachlarz możliwości, co jest dla mnie ogromną korzyścią i szansą na rozwój. Mogę pracować z ludźmi i dla ludzi co jest bardzo satysfakcjonujące.Jak zamierza Pani wykorzystać otrzymane stypendium oraz możliwość odbycia stażu?


Na ten moment jestem skupiona na rozwoju projektu i w zasadzie nie pomyślałam jeszcze jak wykorzystać otrzymane stypendium, ale myślę, że większa część środków na pewno zostanie przeznaczona na realizację mojego pomysłu. Staż chciałabym zrealizować m.in. w formie praktyki w wielu różnych placówkach, gdzie mogłabym zobaczyć sposób pracy w danym miejscu. Interesujące byłyby również szkolenia i konferencje.


Jakie są Pani kolejne kroki, związane ze zwycięstwem w VII polskiej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award?


Najważniejszy jest w tym momencie dla mnie rozwój, zarówno siebie jak i projektu.


Comments


bottom of page