top of page
Szukaj

Listy do przyjaciela


Zwycięski pomysł: „Listy do przyjaciela” oparty jest na tworzeniu relacji z drugim człowiekiem. Projekt powstał z myślą o tym, aby żadna osoba starsza nie czuła, że ze swoimi problemami, chorobą została sama. Według laureatki pisanie listów pozwala przywrócić wspomnienia, ćwiczy również pamięć i poprawia sprawność umysłową.


Poznaj laureata: Laureatką międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii została Paulina Pergoł, studentka pielęgniarstwa na I roku studiów magisterskich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Jak to się stało, że zainteresowałaś się konkursem Królowej Sylwii?


Konkursem zainteresowałam się gdy zobaczyłam, że laureatką pierwszej edycji została studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie wiedziałam jeszcze wtedy na czym polega ten konkurs jednak od samego początku wzbudził moje zainteresowanie.


Skąd pomysł na projekt „Listy od przyjaciela”?


Pomysł „Listy od przyjaciela” oparty jest na tworzeniu relacji z drugim człowiekiem. Młodzi ludzie mają dużą łatwość w nawiązywaniu relacji chociażby za pomocą korzystania z portali społecznościowych, osoby starsze które są niepełnosprawne, przebywają w Domach Pomocy Społecznej nie mają takich możliwości. Mój projekt powstał z myślą aby żadna osoba starsza nie czuła, że ze swoimi problemami, chorobą została sama. Uważam również, że pisanie listów pozwala przywrócić wspomnienia, ćwiczy również pamięć i poprawia sprawność umysłową.


Z jakimi problemami ludzi starszych spotykasz się w pracy? Co jest dla nich największym problemem – ograniczenia fizyczne, starość? Czego najbardziej potrzebują?


Pracuję jako pielęgniarka w oddziale psychiatrycznym, w swojej pracy często spotykam osoby starsze chorujące na depresję. Uważam, że każdy człowiek potrzebuje zainteresowania, uwagi, dobrego słowa. Myślę, że to właśnie druga osoba sprawia, że chcemy walczyć z chorobą, niepełnosprawnością. Poczucie osamotnienia wśród osób starszych może sprawić, że nie będą stosować się oni do zaleceń lekarskich co nie będzie wpływać korzystnie na skuteczność leczenia zarówno depresji jak i chorób towarzyszących.


Czym charakteryzuje się opieka nad ludźmi starszymi, jakich cech i umiejętności wymaga?


Opieka nad ludźmi starszymi na pewno wymaga dużej empatii i zrozumienia. Są to cechy nad którymi stale należy pracować. W zawodzie pielęgniarki łatwo jest o wypalenie zawodowe, ponieważ praca ta jest bardzo obciążająca zarówno fizycznie jak i psychicznie.


Dlaczego wybrałaś pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek?


Pamiętam, że po ukończeniu szkoły średniej nie byłam pewna czy pielęgniarstwo to jest dla mnie właściwy kierunek. Gdy zaczęłam jednak pierwsze praktyki i widziałam poprawę stanu zdrowia u pacjentów którymi się opiekowałam, poczułam, że pomoc innym jest tym co chcę robić w życiu.


Jak zamierzasz wykorzystać otrzymane stypendium i możliwość stażu?


Chciałabym się rozwijać w obszarze ochrony zdrowia oraz działać na rzecz wzrostu prestiżu zawodu pielęgniarki. Odbycie stażu da mi wielkie możliwości rozwoju, które na pewno będę mogła wykorzystać w realizacji tych planów.


Jakie są Twoje kolejne kroki, związane ze zwycięstwem w III polskiej edycji QSNA?


Kolejnymi krokami będzie realizowanie stażu, wdrażanie projektu oraz oczywiście przygotowania do spotkania z Królową Szwecji.

Comentários


bottom of page