Pięć pytań

Rosanna

Rosanna jest pielęgniarką wykształconą w Szkole Wyższej Ersta Sköndals w Sztokholmie. Od 2010 roku pracuje na oddziale psychiatrii w szpitalu St. Görans. To uzdolniona, pełna entuzjazmu i rozmiłowana w podróżach dziewczyna, pragnąca skupić swoje wysiłki na udoskonalaniu opieki medycznej. Porozmawialiśmy z nią, aby dowiedzieć się, dlaczego wybrała ten zawód i jak chce sprostać wyzwaniom, które na nią czekają:

1) Opowiedz co nieco o sobie. Jakie masz wykształcenie? Czym się zajmujesz? Co jest dla ciebie ważne?
Już od trzech lat jestem pielęgniarką w klinice Norra Stockholms Psykiatri w szpitalu St. Görans. Pracuję na Oddziale Uniwersyteckim, który co roku przyjmuje ok. 50 studentów pielęgniarstwa oraz ok. 16 uczniów zainteresowanych pracą na oddziale psychiatrycznym – w roli pracowników socjalnych oraz lekarzy. Każdego roku pod moją opiekę trafia od czterech do ośmiu studentów pielęgniarstwa.

Oprócz nauczania młodych i pomagania pacjentom, zajmuję się usprawnianiem i rozwojem opieki psychiatrycznej. Wierzę, że moja praca i ogromne chęci poprawienia sytuacji mogą sprawić, że opieka naprawdę stanie się lepsza.

Z opieką zdrowotną kontakt ma każdy z nas, niezależnie od wieku. Długość życia oraz potrzeby ludzi cały czas się zmieniają, dlatego opieka musi się nieustannie rozwijać. Wierzę, że drobne zmiany w sposobie pracy mogą prowadzić do dużych i znaczących zmian.

Aby zapewnić wysoką jakość opieki, musimy opracować koncepcje zmian i stworzyć efektywne rozwiązania, które będą zaspakajało indywidualne potrzeby pacjentów.

2) Dlaczego wybrałaś zawód pielęgniarki?
Ponieważ lubię pracę, która stymuluje mnie zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Chciałam znaleźć zawód, który by mnie zaskoczył, stawiał wyzwania i uczył nowych rzeczy, a zarazem taki, który wiązałby się z biologią człowieka. Zastanawiałam się, czy nie zostać lekarzem, ale chciałam zacząć od czegoś w mniejszej skali – dlatego wybrałam pielęgniarstwo. Zaczęłam pracować już na piątym semestrze, i wtedy pokochałam ten zawód.

3) Jak myślisz, jakie wyzwanie związane z opieką nad osobami starszymi będzie najważniejsze w przyszłości?
Myślę, że największym wyzwaniem będzie konieczność zapewnienia opieki większej liczbie osób. Paradoksalnie, lepsza jakość generuje większe zapotrzebowanie. Dobra opieka, np. nad chorymi na alzheimera, ofiarami udarów czy zawałów serca, zapewnia dłuższe życie, ale również sprawia, że na demencję starczą cierpi się dłużej. Jeśli długość życia, która dziś wynosi ok. 85 lat, wzrośnie o 80% do 2020 roku, wzrośnie również liczba osób starszych z demencją. Oznacza to, że dzisiejsze metody opieki nie będą już wystarczające. Osoby chore na demencję potrzebują specjalnego mieszkania i więcej wsparcia od personelu medycznego w porównaniu do innych seniorów. Wzrosną też koszty opieki, a jednocześnie ilość personelu medycznego może zmaleć. Wówczas będziemy potrzebować rozwiązań, które umożliwią lepszą i bardziej efektywną pracę.

4) Jak myślisz, co powinniśmy zrobić, aby zwiększyć zainteresowanie wykształceniem pielęgniarskim i zawodem pielęgniarki?
Myślę, że więcej osób zainteresuje się tym zawodem, jeśli wzrośnie podstawowe wynagrodzenie. Dziś rzadko jest adekwatne do warunków pracy i wymagań stawianym pielęgniarkom. Do zapewnienia właściwej opieki konieczne jest również zadbanie o to, by pielęgniarki posiadały odpowiednie kompetencje, dlatego moim zdaniem wynagrodzenie powinno być ustalane Indywidualnie, w oparciu o doświadczenie i umiejętności pracownika.

5) Ostatnie pytanie: myślisz, że wśród tegorocznych kandydatów znajdziemy idealnego stypendystę?
Myślę, że będziecie mieć duży problem, wybierając spośród tak wielu młodych i entuzjastycznych studentów pielęgniarstwa z całego kraju. Odpowiedź brzmi więc: TAK. Uważam, że wpłynie mnóstwo fantastycznych pomysłów i że znajdziecie idealnego stypendystę.

Comments are closed.

 • Kontakt

  Medicover Sp. z o.o.
  Al. Jerozolimskie 96
  00-807 Warsaw
  www.medicover.pl

 • QUEEN SILVIA NURSING AWARD

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej

 • Idea stypendium

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej