Nowości

3 Styczeń, 2019
Możliwość komentowania Laureatka QSNA 2018 została wyłączona

Laureatka QSNA 2018

Paulina Pergoł – laureatka międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii

Studentka I roku pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zwycięski projekt „Listy od przyjaciela”, polegający na systematycznej wymianie korespondencji między wolontariuszami, a pensjonariuszami Domów Seniora, ma na celu poprawę kondycji psychicznej osób starszych, bez sięgania po środki farmakologiczne. Starsze, samotne osoby będą mogły dzięki temu poczuć się dla kogoś ważne.

Badania podają, że nawet 20% osób powyżej 65 roku życia czuje się bardzo samotnych, nie mają z kim porozmawiać na temat codzienności, nie mówiąc już o wspominaniu starych dobrych czasów. Najbardziej samotnymi są osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej gdzie często trafiają osoby, którym nikt nie jest w stanie zapewnić opieki.

“Chciałabym stworzyć pocztę, dzięki której osoby chętne mogłyby wymieniać korespondencję z Seniorami przebywającymi właśnie w Domach Pomocy Społecznej, Domach spokojnej Starości i tym podobnych. Na początku każda osoba wyrażająca chęć napisania takiego listu do 1 osoby starszej (wiek, status społeczny itp. nie grają tu roli) sformułowałaby list, w którym mogłaby napisać co tylko ma ochotę, coś codziennego – czym się zajmuje, co lubi robić w wolnym czasie, a może ma dzieci i chce o tym napisać? Następnie aby łatwiej było rozpocząć swobodną rozmowę w liście skierowane byłyby pytania do seniora na przykład czym się zajmował w przeszłości? Jakie ma marzenia?” – mówi Paulina Pergoł.

W procesie leczenia pacjentów geriatrycznych bardzo ważna jest sfera uczuć i zdrowia psychicznego osoby starszej. Dobra kondycja psychiczna pozwala osiągać lepsze efekty w leczeniu. Niestety osobie starszej często trudno jest znaleźć motywację do walki z dolegliwościami, nie widzi celu w życiu i każdy dzień wygląda podobnie.

Dzięki listom od przyjaciela osoba starsza miałaby poczucie, że jest dla kogoś ważna, że jest ktoś, kto poświęca jej czas, interesuje się nią i pisze listy. Ważne jest zapewnienie systematyczności, tak aby odbiorca listu wiedział, że w danym terminie może spodziewać się listu.

Członkowie komisji konkursowej dostrzegają dużą potrzebę rozwinięcia obszaru psychologii w geriatrii. Laureatka swoim pomysłem, a także dotychczasowym doświadczeniem w pracy w oddziale psychiatrycznym także z pacjentami starszymi, jest w stanie rozwijać ten temat.

Paulina Pergoł wiosną 2019 roku otrzyma nagrodę od Jej Królewskiej Mości Królowej Silvii wraz z laureatami ze Szwecji, Finlandii i Niemiec.

Stypendium to 25000 zł i udział w stażu w sektorze zdrowia i opieki polskich i międzynarodowych partnerów. Stypendium przyznawane jest co roku osobie, której pomysł może przyczynić się do poprawy opieki nad osobami starszymi.

Stypendium zostało utworzone przez Swedish Care International & Forum for Elderly Care i jego realizacja stała się możliwa w Polsce dzięki współpracy z Fundacją Medicover.

Read More
In News
1 Październik, 2018
Możliwość komentowania PIERWSZY ZJAZD ABSOLWENTÓW QSNA została wyłączona

PIERWSZY ZJAZD ABSOLWENTÓW QSNA

W dniach 24-25 września 2018 r. odbył się pierwszy zjazd absolwentów konkursu Queen Silvia Nursing Award, organizowany przez Swedish Care International.

Absolwenci z Polski, Niemiec, Finlandii i Szwecji spotkali się w Sztokholmie, aby wymienić doświadczeniami związanymi z konkursem oraz opieką nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Wierzymy, że takie spotkania pozwalają na rozwój i wymianę doświadczeń w zakresie opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję.

Po oficjalnym powitaniu przez Kierownika Projektu Queen Silvia Nursing Award Fanny Enström, absolwenci aktywnie pracowali w grupach, dyskutowali nad pomysłami konkursowymi, a także uczestniczyli w wykładzie na temat przywództwa i przedsiębiorczości w przestrzeni opieki. Uczestnicy spotkania tworzyli biznes plan oraz uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym wykorzystania narzędzi marketingowych, pomagających budować własną markę.

Wioleta Bogusz, finalistka QSNA 2016

„QSNA daje wiele możliwości rozwoju. Przede wszystkim współpraca nie kończy się jedynie na konkursie i nagrodzie dla laureata. Jako finaliści i absolwenci Queen Silvia Nursing Award mamy możliwość wzięcia udziału w prestiżowych konferencjach i międzynarodowych spotkaniach, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę. Doskonałym potwierdzeniem tego jest dwudniowy wyjazd do Sztokholmu, podczas którego mieliśmy okazję poznać innych uczestników QSNA oraz skorzystać z ciekawych prezentacji.”

Radosław Romanek, finalista QSNA 2017

„Zostając finalistą konkursu Queen Silvia Nursing Award nie spodziewałem się, że moja przygoda z konkursem będzie trwała jeszcze tak długo. W grudniu 2017 spotkałem się z członkami komisji konkursowej na uroczystym finale w warszawskim wieżowcu. Dwa miesiące później byłem gościem na spotkaniu z partnerami w Ambasadzie Szwecji w Warszawie. Pół roku później miałem okazję uczestniczyć w założycielskim spotkaniu międzynarodowego networku, finalistów i laureatów QSNA z Polski, Niemiec, Finlandii i Szwecji. Było to świetne doświadczenie poznać wszystkich tych ludzi i uczestniczyć w ciekawych warsztatach oraz wymienić się swoimi doświadczeniami. Wszystko to działo się w Sztokholmie w siedemnastowiecznym pałacu. QSNA to wspaniała przygoda, która ciągle trwa!”

Wszyscy uczestnicy pierwszego zjazdu absolwentów Queen Silvia Nursing Award otrzymali przypiunkę, stanowiącą rodzaj wyróżnienia i symbol przynależności do grupy absolwentów QSNA.

Read More
In News
20 Wrzesień, 2018
Możliwość komentowania LAUREATKA ZE SZWECJI Z WIZYTĄ W POLSCE została wyłączona

LAUREATKA ZE SZWECJI Z WIZYTĄ W POLSCE

Rebecca Eriksson wygrała Nagrodę Pielęgniarską Królowej Szwecji – QSNA 2017. Kilka miesięcy temu zdała egzaminy i obecnie pracuje jako pielęgniarska w szpitalu – Karolinska University Hospital.

Częścią nagrody, jaką wygrała Rebecca,  jest staż w organizacjach partnerskich konkursu. Do tej pory laureatka odwiedziła partnerów w Niemczech i w Szwecji, wzięła również udział w międzynarodowym kongresie poświęconym demencji w Japonii – Dementia Forum X.

Kolejną aktywnością w ramach wygranego stażu była wizyta laureatki w Polsce.

Rebecca spotkała się w Warszawie z przedstawicielami szwedzkiej firmy Essity, będącej wiodącym producentem materiałów chłonnych stosowanych przez pielęgniarki w opiece nad osobami starszymi.

Laureatka odwiedziła również placówki Medicover Senior – Dom Opieki Józefina oraz Willę Wiosenna, gdzie miała możliwość obserwowania, a także aktywnego udziału w zajęciach z podopiecznymi.

Wizyta zakończyła się spotkaniem w Szpitalu Wolskim. Początkująca pielęgniarka ze Szwecji dowiedziała się, jak wygląda opieka nad pacjentem w Oddziale Geriatrycznym Szpitala Wolskiego, a także w innych oddziałach na terenie szpitala.

Możliwość poznania pielęgniarek i lekarzy z różnych krajów i wymiana doświadczeń na temat opieki nad osobami starszymi, jest cennym doświadczeniem dla zwycięzców konkursu.

Składamy serdeczne podziękowania naszym partnerom za współpracę podczas odwiedzin laureatki ze Szwecji. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Rebecca mogła zdobyć nowe cenne doświadczenia.

Read More
In News
3 Wrzesień, 2018
Możliwość komentowania RUSZYŁA 3 EDYCJA KONKURSU została wyłączona

RUSZYŁA 3 EDYCJA KONKURSU

Od 1 września do 25 listopada studenci pielęgniarstwa oraz osoby będące w trakcie specjalizacji z pielęgniarstwa mogą zgłaszać swoje pomysły na usprawnienia w opiece and osobami starszymi oraz cierpiącymi na demencję.

Każdy z uczestników bierze udział w konkursie o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Zwycięzca otrzyma stypendium w wysokości 25 000 zł oraz staż, będący integralną częścią nagrody, podczas którego laureat zdobędzie cenne doświadczenie, jak również kontakty przydatne podczas rozwijania swojej przyszłej kariery. Stypendysta będzie miał okazję uczestniczyć w szkoleniach i konferencjach, nawiązując relacje z przedstawicielami organizacji partnerskich, a także spotkać się z innymi studentami pielęgniarstwa z Polski, Szwecji, Finlandii oraz Niemiec.

Więcej informacji o konkursie

 

Read More
In News
3 Wrzesień, 2018
Możliwość komentowania SPOTKANIE ABSOLWENTÓW QSNA została wyłączona

SPOTKANIE ABSOLWENTÓW QSNA

W dniach 24-25 września 2018 r. w Sztokholmie odbędzie się pierwszy zjazd absolwentów Queen Silvia Nursing Award. Organizator spotkania, Swedish Care International zaprosił laureatów i finalistów konkursu ze Szwecji, Finlandii, Niemiec i Polski, których pomysły w ostatnich pięciu latach zostały wyróżnione.
Będzie to początek międzynarodowej współpracy studentów pielęgniarstwa, a także pielęgniarek. Podczas wydarzenia absolwenci będą mieli okazję się poznać, wymienić doświadczeniami, a także rozwinąć swoje umiejętności i kompetencje.
Read More
In News
3 Wrzesień, 2018
Możliwość komentowania GALA FINAŁOWA Z UDZIAŁEM KRÓLOWEJ SZWECJI została wyłączona

GALA FINAŁOWA Z UDZIAŁEM KRÓLOWEJ SZWECJI

19 kwietnia 2018 r. trzy studentki pielęgniarstwa otrzymały nagrodę Queen Silvia Nursing Award podczas ceremonii w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. W ciągu ostatnich pięciu lat stypendium było prezentowane studentom pielęgniarstwa, którzy wnieśli innowacyjne i twórcze pomysły w celu poprawy opieki nad osobami starszymi i osobami z demencją.

Stypendyści edycji 2017 :

  • Aldona Reczek-Chachulska, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – Polska
  • Rebecca Eriksson, Swedish Red Cross University College – Szwecja
  • Katri Sajama, Tampere University of Applied Sciences – Finlandia
  • Berit Ehmann from Evangelische Fachschule für Altenpflege – Niemcy

Podczas ceremonii w Pałacu Królewskim w Sztokholmie, trzy nowe stypendystki otrzymały nagrody od Jej Królewskiej Mości Królowej Silvii ze Szwecji. Laureatki miały także okazję zaprezentować siebie i swoje nagradzane pomysły zgromadzonym gościom, w tym Jej Królewskiej Mości Królowej Sylwii oraz partnerom w nagrody Queen Silvia Nursing Award. Niestety laureatka z Polski , Aldona Reczek-Chachulska, nie mogła wziąć udziału w tegorocznej uroczystości.

Podczas ceremonii Królowa mówiła o wyzwaniach, przed jakimi stoi obecnie świat, jeśli chodzi o opiekę nad osobami z demencją, oraz o znaczeniu wspierania badań i wysokiej jakości edukacji dla osób zawodowo zajmujących się opieką nad osobami starszymi oraz osobami cierpiącymi na demencję.

Więcej informacji o laureatkach:

Aldona Reczek-ChachulskaKatri SajamaRebecca ErikssonBerit Ehmann

Read More
In News
23 Luty, 2018
Możliwość komentowania UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRODY została wyłączona

UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRODY

21 lutego 2018 r. odbyła się uroczystość, podczas której Ambasador Szwecji Stefan Gullgren wręczył nagrodę Aldonie Reczek-Chachulskiej, laureatce II polskiej edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.

 

Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w opiece nad osobami starszymi. Konkurs został rozstrzygnięty w Polsce już po raz drugi. Organizatorem polskiej edycji jest Fundacja Medicover.

 

Kłopoty z pamięcią i koncentracją, brak zainteresowania otoczeniem czy utrata kontroli nad emocjami to najczęstsze objawy otępienia, często określanego także demencją starczą. Niezwykłym wyzwaniem w chorobie jest wymagająca, codzienna opieka nad pacjentem oraz trudność w nawiązaniu kontaktu. Próbą przełamania tej trudnej relacji z chorym jest pomysł Aldony Reczek-Chachulskiej, studentki pielęgniarstwa ze Szczecina, autorki Pudełka „Niezapominajki”, mającego pomóc osobom z demencją przywołać wspomnienia i nawiązać relację z otoczeniem. Projekt Aldony otrzymał prestiżową Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.

Pudełko „Niezapominajka” to narzędzie służące do przechowywania przedmiotów związanych
z przeszłością osób chorujących na demencję oraz mających dla nich wartość sentymentalną –
tłumaczy Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, laureatka polskiej edycji konkursu.„Niezapominajka”, poprzez zgromadzenie ważnych dla chorego przedmiotów, ma nam pomóc lepiej poznać chorego. To także próba nawiązania kontaktu z pacjentem, dotarcia do niego, co w przypadku demencji nie jest rzeczą prostą dodaje.

„Niezapominajka” ma także przypominać zarówno bliskim chorego, jak i zespołowi terapeutycznemu, kim są oraz kim byli ich podopieczni – tłumaczy Aldona. – Każdy z nas otacza się przedmiotami, które coś o nas mówią, które nas określają – ulubiona książka, film, zdjęcie z wakacji. Pamiętajmy, że osoby chorujące na demencję są zamknięte w swoim świecie, czują się samotne, tym bardziej, gdy przebywają w domu opieki tłumaczy.Trudno jest nam dotrzeć do nich, kiedy ich nie znamy. Przywołując wspomnienia poprzez rzeczy, mające dla nich wartość sentymentalną, mamy szansę, by lepiej ich poznać i nawiązać z nimi kontakt dodaje.

Opieka nad chorymi z demencją coraz większym wyzwaniem

 

Demencja to problem, który w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa polskiego staje się coraz poważniejszym wyzwaniem, zarówno dla bliskich chorego, jak i systemu ochrony zdrowia. Już dziś WHO przewiduje, że łączna liczba osób dotkniętych demencją w 2030 r. wyniesie 75,6 mln, a do roku 2050 może wzrosnąć aż trzykrotnie wzrośnie do 135,5 mln osób. Największą trudność stanowi opieka nad chorym, która często spoczywa na barkach bliskich, wielokrotnie niegotowych
na jej sprawowanie, tymczasem powinna być ona pełniona przez profesjonalny zespół, specjalnie wyszkolonych opiekunów czy pielęgniarki.

Projekt Aldony zwraca naszą uwagę na to, jak wielkim wyzwaniem jest opieka nad osobami zmagającymi się z demencją. W najcięższych przypadkach osoba chora nie jest w stanie wykonywać podstawowych czynności czy komunikować się z otoczeniem, pozostaje uzależniona od osób trzecich. Opieka nad takim pacjentem wymaga fachowej pomocy, wiedzy i doświadczenia. I tu ważna jest rola pielęgniarek geriatrycznych, które po ukończeniu studiów czy kursów specjalistycznych są profesjonalnie przygotowane do pełnienia roli opiekuna osoby starszej – tłumaczy mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Niezwykle ważne jest, by zachęcać do nauki w tym zawodzie osoby młode. Starzejące się społeczeństwo polskie i rosnące zapotrzebowanie na opiekę sprawiają, że z roku na rok potrzeba nam będzie coraz więcej przeszkolonej kadry pielęgniarskiej. Nowi studenci są dla nas szansą, by ten zawód nadal rozwijać – dodaje.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii ma dwa zasadnicze cele – docenić zaangażowanie studentów pielęgniarstwa oraz osób w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej w poprawę opieki nad osobami starszymi oraz podkreślić, jak istotną rolę w tej opiece odgrywa ten zawód.

 Decydując się na organizację polskiej edycji konkursu, chcieliśmy podkreślić, jak ważną rolę
w opiece nad osobami starszymi odgrywa  zawód pielęgniarek i pielęgniarzy geriatrycznych, w tym młode osoby, które się w tę opiekę angażują – tłumaczy Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, będącej organizatorem polskiej edycji Konkursu. Wyróżniając młodych, utalentowanych, pełnych energii i chęci rozwoju studentów pielęgniarstwa za ich niestandardowe podejście do opieki nad osobami starszymi i innowacyjne pomysły, chcemy podkreślić, jak ważna jest ich rola oraz jak duże możliwości daje im ten zawód. To właśnie ich pasja, a także chęć usprawnienia opieki nad osobami starszymi są ogromną szansą, by rozwijać zawód pielęgniarstwa w Polsce. Każdego roku, wręczając laureatom wyróżnienia, mówimy głośno dziękuję i jednocześnie podkreślamy, jak  atrakcyjnym i satysfakcjonującym zajęciem dla osób młodych może być pielęgniarstwo. To bardzo ważne, by o tym głośno mówić – dodaje.

Idea konkursu to także budowanie dialogu i wzajemnej wymiany doświadczeń w opiece medycznej
i geriatrycznej nad osobami starszymi. Główny organizator konkursu,
Swedish Care International,
od lat specjalizuje się w szkoleniu personelu medycznego w opiece nad osobami starszymi, jednocześnie dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wysokimi standardami jakości opieki nad seniorami.

 Naszą wizją jest zapewnienie wszystkim osobom starszym oraz cierpiącym na demencję jak najlepszej opieki. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opieka ta jest bardzo trudna i wymagająca, często wiążącą się z posiadaniem odpowiednich umiejętności, doświadczenia i wiedzy. Dlatego, chcąc promować jak najwyższe standardy opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję, Swedish Care International od lat organizuje wysokiej jakości szkolenia, podczas których, w oparciu o najnowsze badania, jak również szwedzkie doświadczenia, dzielimy się wiedzą i doskonalimy umiejętności osób, które na co dzień opiekują się starszymi i chorującymi na demencję.
Poprzez Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, chcemy zachęcić także młode osoby, studentów do zaangażowania się w proces poprawy opieki nad osobami starszymi i chorującymi
na demencję
podkreśla Fanny Enström – Dyrektor projektu Queen Silvia Nursing Award.

Read More
In News
23 Grudzień, 2017
Możliwość komentowania LAUREATKA II EDYCJI QSNA W POLSCE została wyłączona

LAUREATKA II EDYCJI QSNA W POLSCE

Laureatką II polskiej edycji konkursu QSNA jest Aldona Reczek-Chachulska, studentka II roku pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Aldona Reczek-Chachulska, ukończyła filologie polską w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze. Po studiach przez rok pracowała w Wielkiej Brytanii, jako opiekun osób starszych, w szczególności zajmując się pacjentami z demencją. Po powrocie do Polski, rozpoczęła studia pielęgniarskie. Obecnie jest studentką II roku na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Aldona ma 32 lata. Czas wolny poświęca rodzinie. Mąż Aldony również studiuje pielęgniarstwo. Opieka nad innymi osobami jest ich wspólną pasją.

Zwycięski pomysł to: Pudełko “Niezapominajka”. Aldona zaproponowała stworzenie pudełka, w którym osoby chore na demencję przechowywałyby przedmioty związane z ich przeszłością. Serdecznie gratulujemy wygranej!

“Chciałabym aby każdy podopieczny domu opieki, cierpiący na demencję, posiadał swoje pudełko tzw. Niezapominajkę. Wyobrażam sobie pudełko w kolorze niezapominajek, w którym znajdują się zdjęcia, pamiątki, bibeloty, ulubiony film czy muzyka, może zapach albo cokolwiek innego, co ma dla podopiecznego wartość sentymentalną, może wywołać uśmiech na twarzy lub obudzić jakieś wspomnienia. Z moich doświadczeń z demencją wynika, że im lepsza znajomość osoby z okresu zanim zachorowała, tym łatwiej jest nawiązać z chorym na demencję pozytywną relację, łatwiej znaleźć temat do rozmowy czy choćby uspokoić taką osobę, gdy jest mocno pobudzona. Taka Niezapominajka, tworzona przy pomocy rodziny i bliskich, byłaby dobrym narzędziem do poznania danej osoby, gdy ona sama nie może już o sobie mówić, bo nie pamięta. Niezapominajka byłaby również swego rodzaju przypomnieniem dla zespołu terapeutycznego mówiącym: “Pamiętaj kim byłem/-am kiedyś i kim wciąż w środku jestem. Szanuj tą osobę i spróbuj dotrzeć do mnie wchodząc do świata moich wspomnień.”. Zdrowe osoby mogą mówić o sobie, Niezapominajka mówiłaby za osoby chore. Ulubiona muzyka czy przedmiot potrafi działać na osoby cierpiące na demencję bardzo kojąco, potrafi też otworzyć choćby na chwilę niedostępne na co dzień zakamarki pamięci, daje temat do rozmowy podczas której osoba chora ożywia się, jest zainteresowana i potrafi skupić uwagę, bo jest to coś co zna, co wzbudza w niej emocje i przywołuje wspomnienia. Niezapominajka pozwoliłaby na lepsze poznanie pacjentów a tym samym na lepszą opiekę. W moim przekonaniu bowiem nadrzędnym celem opieki nad pacjentem z demencją powinno być poszanowanie godności i człowieczeństwa każdej osoby oraz szanowanie tego, kim dana osoba wciąż jest, mimo iż ona sama o tym zapomina.”

 

Read More
In News