Nagroda pielęgniarska uznaniem dla pomysłów i rozwiązań dotyczących COVID-19.

3 czerwca, 2020
Możliwość komentowania Nagroda pielęgniarska uznaniem dla pomysłów i rozwiązań dotyczących COVID-19. została wyłączona

Międzynarodowa nagroda pod patronatem Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii będzie poświęcona najlepszym pomysłom związanym z COVID-19. Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii zostanie przyznana jesienią 2020 r. i będzie podziękowaniem dla pielęgniarek i pielęgniarzy ze Szwecji, Finlandii, Polski, Niemiec oraz Litwy. W tym wyjątkowym 2020 r. nagrodzone zostaną działania już wdrożone lub pomysły, które dopiero będą zrealizowane, które są skoncentrowane na wyzwaniach zdrowotnych związanych z COVID-19. Stypendium jest skierowane do wszystkich studentów i studentek pielęgniarstwa, a także pielęgniarek i pielęgniarzy pracujących w zawodzie.

W każdym z pięciu krajów laureat Queen Silvia Nursing Award otrzymuje stypendium w wysokości 6000 euro (25 000 zł) oraz dostosowany do jego potrzeb staż u partnerów projektu. Dyplomy są tradycyjnie wręczane wiosną wszystkim laureatom przez Jej Królewską Mość Królową Szwecji Sylwię podczas ceremonii wręczania nagród w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

Rok 2020 ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) “Rokiem Pielęgniarki i Położnej” podkreśla szczególną rolę pielęgniarki i pielęgniarza podczas trwającej pandemii COVID-19.

Jak mówi Petra Tegman, dyrektor generalny Swedish Care International, jednej z organizacji założycielskich Queen Silvia Nursing Award, “Kluczowa rola pielęgniarek nigdy nie była testowana na tak szeroką skalę jak w tym roku w następstwie kryzysu COVID-19. Wirus dotknął szczególnie osoby starsze we wszystkich społeczeństwach”.

Petra Tegman specjalizuje się w opiece paliatywnej oraz i leczeniu demencji. Jest pielęgniarką z ponad 20 letnim doświadczeniem. Kontynuuje: “Sama jestem pielęgniarką i na początku marca wróciłam do pielęgniarstwa, aby opiekować się osobami starszymi zakażonymi przez COVID-19. Tak wiele aspektów opieki nad osobami starszymi i opieki zdrowotnej zmieniło się w krótkim czasie, a kreatywność tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu – pielęgniarek – jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

“Anna-Stift w Niemczech, Fundacja Medicover w Polsce, Addere Care na Litwie i inni partnerzy podjęli naturalną decyzję o kontynuacji uznawania innowacyjnych pomysłów pielęgnacyjnych w ramach COVID-19. Talenty i wkład pielęgniarek, które podejmują to bezprecedensowe wyzwanie w dziedzinie opieki zdrowotnej, powinny być zostać szeroko rozpowszechniane”. 

Wsparcie Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona w 2013 roku jako prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji w dniu jej urodzin. Każdego roku informacja o laureatach jest ogłaszana w dniu urodzin Jej Wysokości, 23 grudnia.

Jej Królewska Mość, Królowa Szwecji Sylwia od lat kojarzy się z opieką nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, a także wspiera rozwój tej dziedziny pielęgniarstwa od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to u jej zmarłej matki zdiagnozowano demencję. Jej Królewska Mość wspiera wiele szwedzkich inicjatyw, w tym jej fundację Stiftelsen Silviahemmet, która prowadzi programy szkoleniowe i certyfikacyjne w zakresie opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.  Prowadzone są następujące działania:

 • Dementia Forum X – światowy szczyt poświęcony demencji, który odbywa się co dwa lata  w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.
 • SilviaBo – innowacyjny projekt mieszkaniowy, który zapewnia bezpieczne i przystępne cenowo domy parom, w których jedna osoba ma zaburzenia funkcji poznawczych. 

W uznaniu oddania Jej Królewskiej Mości sferze opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, w grudniu 2018 roku Królowa została mianowana Honorowym Ambasadorem Alzheimer’s Disease International.

Queen Silvia Nursing Award

Queen Silvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) stanowi odpowiedź na jedno z największych wyzwań naszej wspólnej globalnej przyszłości – starzenie się społeczeństwa i potrzebę wysokiej jakości opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Stypendium motywuje talenty pielęgniarskie do stawania się innowatorami w zakresie rozwoju opieki zdrowotnej, jednocześnie budując i promując kompetencje w zakresie profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Poprzez oferowanie tego wyjątkowego stypendium i możliwości kształcenia pielęgniarek, nowe obszary stają się dostępne dla przyszłych pokoleń pielęgniarek. Projekt ma na celu podniesienie statusu pielęgniarstwa jako zawodu, poprzez podnoszenie kwalifikacji pielęgniarskich i realizację zgłaszanych pomysłów.

Za organizacje Queen Silvia Nursing Award w krajach zaangażowanych w projekt odpowiadają:

Anna-Stift Krogeof w Niemczech,

Fundacja Medicover w Polsce,

Addere Care na Litwie,

Konstsamfundet w Finlandii,

Swedish Care International i Forum For Elderly Care w Szwecji.

In News

Comments are closed.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

 • QUEEN SILVIA NURSING AWARD

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej

 • Idea stypendium

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej