Co słychać u laureatki QSNA 2019 – Agnieszki Napieralskiej?

14 września, 2020
Możliwość komentowania Co słychać u laureatki QSNA 2019 – Agnieszki Napieralskiej? została wyłączona

Dokładnie rok temu Agnieszka Napieralska zgłosiła swój pomysł w konkursie Queen Silvia Nursing Award, który okazał się najlepszy. Czym obecnie zajmuje się laureatka QSNA 2019?

W lipcu tego roku zakończyłam studia licencjackie z pielęgniarstwa w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Obroniłam pracę dyplomową na 5 i zdobyłam prawo wykonywania zawodu. We wrześniu rozpoczęłam pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w Oddziale Rehabilitacji. Podczas każdego dyżury jest ze mną pielęgniarka wprowadzająca, która pokazuje mi jak funkcjonuje oddział. Bardzo podoba mi się ta praca i mam nadzieję, że ud uda mi się ją pogodzić ze studiami magisterskimi, które za chwilę rozpocznę.

 • Dlaczego wybrałaś zawód pielęgniarki?

Pielęgniarstwo wybrałam trochę w ciemno, ponieważ wcześniej nie miałam pojęcia o tym na czym polega praca pielęgniarki. Po maturze wiedziałam, że chcę iść na studia związane z medycyną. Studia lekarskie nie przekonały mnie do siebie, więc postanowiłam wybrać pielęgniarstwo. Mimo iż wcześniej z pielęgniarkami nie miałam zbyt częstego kontaktu to zawsze lubiłam przyglądać się ich pracy. Postanowiłam, że spróbuję pójść tą drogą i póki co nie żałuję. Znalazłam studia i zawód gdzie oprócz nauki medycyny mogę wykonywać czynności które sprawiają mi przyjemność.

 • Jakie są zalety pracy z osobami starszymi?

Praca z osobami starszymi to duże wyzwanie, które ma wiele zalet. Możemy im pomagać w czynnościach, z którymi ze względu na stan zdrowia nie mogą sobie sami poradzić. Poprzez rehabilitację, mamy możliwość częściowo lub w pełni przywrócić im zdolność samodzielnego wykonywania niektórych czynności, dzięki czemu poprawiamy ich komfort i jakość życia. Dodatkowo dzięki doświadczeniu i wiedzy jakie posiadają seniorzy możemy nauczyć się od nich nowych rzeczy, a na niektóre kwestie w naszym życiu spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

 • Zdobyłaś stypendium Queen Silvia Nursing Award Sweden w 2019 r. Jak wpadłaś na ten pomysł?

Pomysł narodził się dość spontanicznie, kiedy myśląc nad tym, co mogłabym zgłosić do konkursu, przypomniałam sobie te wszystkie rodziny pacjentów, które spotkałam podczas praktyk w szpitalu. Osoby te zamiast cieszyć się z tego, że ich bliski wraca do domu, często były wystraszone, zaniepokojone, a nawet zrozpaczone, bo bały się czy poradzą sobie z dalszą opieką nad chorym w warunkach domowych. Każdy z nich był przeszkolony przez pielęgniarkę jak dane czynności powinien prawidłowo wykonywać w domu. Mieli dodatkowo, wszystkie zalecenia opisane w wypisie. Mimo to ogarniał ich strach, że zapomną całego schematu prawidłowego wykonywania danej czynności, przez co będą mogli skrzywdzić chorego lub zmniejszyć skuteczność leczenia. Dla takich osób zrodził się wtedy w mojej głowie pomysł stworzenia poradnika opieki nad osobą chorą w domu, składającego się z filmów instruktażowych, w których pielęgniarka tłumaczyłaby jak krok po kroku wykonywać daną czynność pielęgnacyjną lub zabiegową.

 • Na jakim etapie rozwoju Twojego zwycięskiego pomysłu jesteś?

W lutym tego roku przy wsparciu Fundacji Medicover, która jest organizatorem stypendium  w Polsce oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, udało mi się nagrać pierwszy odcinek pilotażowy mojego Video Instruktażu. Dotyczył on sposobu karmienia osoby po udarze z niedowładem prawostronnym i zaburzeniami połykania. Film spotkał się z pozytywnym odbiorem wśród rodzin opiekujących się w domu swoim chorym bliskim. Obecnie trwają dyskusje w jaki sposób kontynuować nagrywanie filmów instruktażowych, ponieważ pomysłów na ich realizację jest kilka i musimy wybrać ten najlepszy.

 • Czy masz jakieś rady dla kandydatów na rok 2020?

Jeśli kandydaci mają pomysł, nawiązujący do tegorocznej tematyki konkursu i jest on innowacyjny, to niech nie wahają się i nie wstydzą się go zgłosić. Jeśli są osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, ale nie mają jeszcze żadnego pomysłu, który mogliby zgłosić, to chcę im przekazać aby nie zniechęcali się i nie denerwowali. Najlepsze pomysły potrafią przyjść niespodziewanie, więc warto obserwować otoczenie w celu znalezienia jakiś wskazówek lub natchnienia.

In Blog

Comments are closed.

About Us

Ut non nulla mi, eget imperdiet sem. Nam lacus ligula, venenatis vel aliquet eu, venenatis congue magna. Sed rutrum faucibus semper.

 • QUEEN SILVIA NURSING AWARD

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej

 • Idea stypendium

  Celem stypendium jest umożliwienie rozwoju zaangażowanym i kreatywnym studentom pielęgniarstwa, którzy chcą się przyczynić do postępów w opiece nad osobami starszymi oraz osobami z demencją.
  Dowiedz się więcej