Blog

4 Styczeń, 2019
Możliwość komentowania Paulina Pergoł została wyłączona

Paulina Pergoł

Laureatką międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii została Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Jak to się stało, że zainteresowałaś się konkursem Królowej Sylwii?

Konkursem zainteresowałam się gdy zobaczyłam, że laureatką pierwszej edycji została studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie wiedziałam jeszcze wtedy na czym polega ten konkurs jednak od samego początku wzbudził moje zainteresowanie.

Skąd pomysł na projekt „Listy od przyjaciela”?

Pomysł „Listy od przyjaciela” oparty jest na tworzeniu relacji z drugim człowiekiem. Młodzi ludzie mają dużą łatwość w nawiązywaniu relacji chociażby za pomocą korzystania z portali społecznościowych, osoby starsze które są niepełnosprawne, przebywają w Domach Pomocy Społecznej nie mają takich możliwości. Mój projekt powstał z myślą aby żadna osoba starsza nie czuła, że ze swoimi problemami, chorobą została sama. Uważam również, że pisanie listów pozwala przywrócić wspomnienia, ćwiczy również pamięć i poprawia sprawność umysłową.

Z jakimi problemami ludzi starszych spotykasz się w pracy? Co jest dla nich największym problemem – ograniczenia fizyczne, starość? Czego najbardziej potrzebują?

Pracuję jako pielęgniarka w oddziale psychiatrycznym, w swojej pracy często spotykam osoby starsze chorujące na depresję. Uważam, że każdy człowiek potrzebuje zainteresowania, uwagi, dobrego słowa. Myślę, że to właśnie druga osoba sprawia, że chcemy walczyć z chorobą, niepełnosprawnością. Poczucie osamotnienia wśród osób starszych może sprawić, że nie będą stosować się oni do zaleceń lekarskich co nie będzie wpływać korzystnie na skuteczność leczenia zarówno depresji jak i chorób towarzyszących.

Czym charakteryzuje się opieka nad ludźmi starszymi, jakich cech i umiejętności wymaga? 

Opieka nad ludźmi starszymi na pewno wymaga dużej empatii i zrozumienia. Są to cechy nad którymi stale należy pracować. W zawodzie pielęgniarki łatwo jest o wypalenie zawodowe, ponieważ praca ta jest bardzo obciążająca zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Dlaczego wybrałaś pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek?

Pamiętam, że po ukończeniu szkoły średniej nie byłam pewna czy pielęgniarstwo to jest dla mnie właściwy kierunek. Gdy zaczęłam jednak pierwsze praktyki i widziałam poprawę stanu zdrowia u pacjentów którymi się opiekowałam, poczułam, że pomoc innym jest tym co chcę robić w życiu.

Jak zamierzasz wykorzystać otrzymane stypendium i możliwość stażu?

Chciałabym się rozwijać w obszarze ochrony zdrowia oraz działać na rzecz wzrostu prestiżu zawodu pielęgniarki. Odbycie stażu da mi wielkie możliwości rozwoju, które na pewno będę mogła wykorzystać w realizacji tych planów.

Jakie są Twoje kolejne kroki, związane ze zwycięstwem w III polskiej edycji QSNA? 

Kolejnymi krokami będzie realizowanie stażu, wdrażanie projektu oraz oczywiście przygotowania do spotkania z Królową Szwecji.

 

Read More
In Blog
6 Listopad, 2017
Możliwość komentowania WYSTĄPIENIE PRZED KRÓLOWĄ – JAK SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ? została wyłączona

WYSTĄPIENIE PRZED KRÓLOWĄ – JAK SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ?

Kiedy dowiedziałam się, że wygrałam konkurs, nie spodziewałam się, że to dopiero początek zarówno pracy, jak i przygody, która mnie czeka.

Bardzo szybko zaczęłam zajęcia z języka angielskiego. Podczas ceremonii w Ambasadzie Szwedzkiej w Warszawie, miałam przemawiać właśnie po angielsku przed Królową Sylwią i innymi zaproszonymi gośćmi. Na początku moja wspaniała nauczycielka musiała zobaczyć na jakim poziomie znam angielski oraz zapoznać się z ideą konkursu , żebyśmy wspólnie mogły przygotować moją mowę.

Zajęcia z angielskiego odbywały się kilka razy w tygodniu, zazwyczaj było to 6- 8 godz. w tygodniu zajęć indywidualnych, gdzie głównie mówiłyśmy. Metody mojej lektorki są zupełnie inne niż typowych nauczycieli ze szkół, z którymi spotkałam się wcześniej. Często korzystałyśmy z Internetu, poznawałam język użytkowy, a nie „podręcznikowy”, wiele gier i zabaw pozwalało na nauczenie się mówić po angielsku szybko. Gdy moje przemówienie było już przygotowane, ćwiczyłyśmy je na różne sposoby – stojąc, siedząc, z fiszkami, bez fiszek, nagrywając głos, nagrywając video… wszystko to miało mi pomóc w tym, abym była świadoma nie tylko tego co mówię, ale i w jaki sposób.

Później doszły też zajęcia z języka szwedzkiego, podczas których inna lektorka tłumaczyła mi jakim krajem jest Szwecja i uczyła podstawowych słów czy zwrotów.

Kolejnymi zajęciami, które miały mnie przygotować do ceremonii w ambasadzie, ale i do występów przed kamerami były zajęcia z autoprezentacji z panem Grzegorzem Nawrockim. Przez te kilka dni poczułam, że praca prezentera czy dziennikarza telewizyjnego jest trudna- to nie tylko błyszczenie w świetle reflektorów, ale przede wszystkim wiele prób, problemy z głosem od ciągłego mówienia. Ten element był dla mnie zaskoczeniem, ponieważ z natury dużo mówię i nie spodziewałam się, że mogę mieć z tym jakiekolwiek problemy.

W Ambasadzie Szwecji odbyło się spotkanie z etykiety, czyli tego jak należy się zwracać do Królowej i innych znamienitych gości, jak powinniśmy się zachowywać. Dowiedziałam się wielu rzeczy o Królowej Sylwii, jaka jest w rzeczywistości, żebym mogła trochę „oswoić” się z tematem, jeszcze przed ceremonią.

Każde z tych zajęć, zarówno z języka angielskiego, z autoprezentacji, jak i z etykiety, były dla mnie bardzo wartościowe. Wyciągnęłam z nich dużo i uważam, że pomagają mi codziennym życiu. To kolejny plus jaki widzę w udziale w konkursie QSNA.

Read More
In Blog
6 Listopad, 2017
Możliwość komentowania PIERWSZY KROK – PODJĘCIE DECYZJI została wyłączona

PIERWSZY KROK – PODJĘCIE DECYZJI

Kiedy na jednej z grup mojego uniwersytetu jeden z doktorantów wstawił link do platformy konkursu Queen Silvia Nursing Award w pierwszej chwili nie do końca wiedziałam co o tym myśleć. Od dziecka brałam udział w różnych konkursach (poza sportowymi, ponieważ aktywność fizyczna nigdy nie była moją mocną stroną), więc pomyślałam sobie – „Nataszka, ten konkurs jest dla studentów, a ty jesteś na ostatnim roku, kiedy jak nie teraz?”. Poza tym tematyka konkursu jest mi bardzo bliska, bo nie dość, że pracuję w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym, gdzie większość pacjentów to osoby starsze, to i w przyszłości chciałabym zrobić specjalizację geriatryczną.

Na platformie zgłosiłam kilka swoich pomysłów –  każdy z nich był zainspirowany losem moich pacjentów. Pisząc je nie myślałam o nagrodach, choć nie ukrywam, że są one bardzo atrakcyjne. Staż za granicą? Świetna sprawa! Po pierwsze można poznać model opieki nad starszymi w innym kraju, po drugie doświadczenie zdobyte za granicą może pomóc w późniejszym poszukiwaniu interesującej pracy. Poza tym jest to szansa na poznanie nowych ludzi i nawiązanie przyjaźni na całe życie.

Wygrał projekt o marzeniach. To pokazuje, że w każdym wieku ludzie mają marzenia, że zdrowie fizyczne, brak bólu są ważne, ale jednak najważniejsze jest to, żeby czuć się dobrze.

 

Read More
In Blog
6 Listopad, 2017
Możliwość komentowania NATALIA DUSZEŃSKA – KIM JESTEM? JESTEM ZWYCIĘZCĄ! została wyłączona

NATALIA DUSZEŃSKA – KIM JESTEM? JESTEM ZWYCIĘZCĄ!

Nazywam się Natalia Duszeńska, (choć już niedługo, ponieważ planuję ślub) mam 24 lata i pochodzę z Włocławka. Ukończyłam studia I-go stopnia na kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a II-go na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od ponad roku pracuję w Stołecznym Centrum Opiekuńczo- Leczniczym w Warszawie, gdzie w większości zajmuję się pomocą i pielęgnacją osób starszych.

Od zawsze wiedziałam, że chcę pracować w branży medycznej, nie do końca jednak byłam pewna czym dokładnie chcę się zajmować. W pierwszej chwili chciałam zostać lekarzem, składałam nawet dokumenty na medycynę, ale nie dostałam się. Wtedy pomyślałam, że mogę spróbować swoich sił na studiach pielęgniarskich. Wiedziałam czym pachnie praca pielęgniarki, ponieważ siostra mojej mamy jest pielęgniarką i mogłam przyglądać się temu, czym się zajmuje. Początek moich studiów nie był łatwy- nowe miasto, zupełnie nowi ludzi, inny tryb uczenia się oraz długość zajęć… Dodatkowo musiałam czasami odpowiadać na dziwne pytania – czemu akurat pielęgniarstwo, przecież pielęgniarki nie zarabiają najwięcej na świecie, muszą dużo wiedzieć i umieć, to bardzo odpowiedzialna praca, będziesz pracowała w święta i w niedziele… Hm. Niby tak, ale z drugiej strony przecież każdy dorosły człowiek wie na co się decyduje i musi odpowiadać za podjęte decyzje. Postanowiłam, że nie będę się przejmować tymi komentarzami, które czasami słyszę do tej pory i zrobię wszystko, aby być dobrą pielęgniarką. Myślę, że ktoś kto decyduje się na wykonywanie zawodu pielęgniarki i robi to świadomie, prędzej czy później zauważy, że jest to praca… ciężka, wymagająca i niezwykle piękna oraz potrzebna. Uwielbiam patrzeć na malujący się błysk w oczach moich pacjentów, gdy ktoś poświęca im choć chwilkę, żeby mogli o czymś opowiedzieć, czują się zauważeni. To samo czułam, kiedy na zajęciach praktycznych widziałam jak rodzi się dziecko, jak patrzą na siebie z mamą po raz pierwszy, jak rodząca, która jeszcze przez chwilą miała na twarzy wypisany ból i cierpienie nagle cała się rozjaśnia i nie liczy się nic oprócz tego maleństwa. Jednak praca pielęgniarki to nie tylko momenty radości. Pielęgniarka ma styczność z człowiekiem w bardzo skrajnych momentach życia- narodziny, choroba, śmierć, ale i zdrowie, o które należy dbać i edukować ludzi jak je utrzymać na najwyższym poziomie.
Pielęgniarki, tak jak wszyscy wykonujący zawody medyczne, muszą się nieustannie edukować i podnosić swoje kwalifikacje. Mogą to robić na różne sposoby. Ja wzięłam udział w konkursie Queen Silvia Nursing Award, a w planach mam jeszcze kilka kursów i specjalizację geriatryczną.

Read More
In Blog
19 Październik, 2017
Możliwość komentowania Ruszyła 2 edycja Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii! została wyłączona

Ruszyła 2 edycja Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii!

Z dniem 2 października rozpoczęła się druga polska edycja konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Jego celem jest umożliwienie rozwoju i kreatywności pośród studentów pielęgniarstwa, szczególnie tych którzy mają zamiar podjąć się w swojej karierze zawodowej opieki nad osobami starszymi i chorującymi na demencję. Nagrodą jest stypendium w wysokości 25 tysięcy złotych oraz możliwość odbycia stażu w placówce partnerskiej Medicover. Zwycięzca będzie miał również możliwość przedstawienia swojego projektu przed Jej Wysokością Królową Szwecji.

Sama Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi. W tym roku konkurs odbędzie się w czterech krajach: w Szwecji, Finlandii, Polsce, a także po raz pierwszy w Niemczech. W Polsce za organizację konkursu odpowiada Fundacja Medicover. Program ten został ustanowiony jako dar, który Swedish Care International przygotował dla Jej Wysokości Królowej Sylwii na jej siedemdziesiąte urodziny.

Cała rywalizacja oparta jest na społecznościowym modelu, gdzie zgłaszane przez uczestników krótkie propozycje swoich pomysłów oceniane są przez innych uczestników. Uczestnicy mogą nadsyłać swoje pomysły do 11 listopada 2017 r. Najwyżej ocenione 40 pomysłów przejdzie do drugiego etapu, gdzie pomysły zostaną poddane ocenie przez jury złożone z przedstawicieli środowiska medycznego oraz przedstawiciela organizacji reprezentujących pacjentów. Do trzeciego etapu zakwalifikuje się sześć najlepszych pomysłów, zaś ich twórcy będą mieli za zadanie zaprezentować je jak najlepiej przed jury, które wybierze zwycięzcę drugiej edycji.

Read More
In Blog
19 Październik, 2017
Możliwość komentowania PREZENTACJE W UCZELNIACH została wyłączona

PREZENTACJE W UCZELNIACH

Studenci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie już wiedzą, że rozpoczęła się druga edycja konkursu Queen Silvia Nursing Award. Po kilku spotkaniach jestem przekonana, że przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze chcą pomagać innym, także seniorom i już zastanawiają się nad własnymi innowacyjnymi pomysłami rozwoju opieki geriatrycznej. Błysk w oczach tych młodych ludzi i zainteresowanie konkursem jest dla mnie największą motywacją do kolejnych wizyt w uczelniach. Już w środę Bielsko-Biała.

Read More
In Blog
17 Styczeń, 2017
Możliwość komentowania Wyniki pierwszego etapu konkursu. została wyłączona

Wyniki pierwszego etapu konkursu.

Komisja Konkursowa przekazała wyniki pierwszego etapu Queen Silvia Nursing Award.

Do ostatniej rundy zakwalifikowali się autorzy następujących pomysłów:

„Na marzenia nigdy nie jest za późno”

„W domu zawsze najlepiej”

„Dobry obiadek zje babcia i dziadek”

„Szkoła życia”

„Wiele – nie zawsze znaczy dobrze”

„Światło życia”

Dziękujemy wszystkim za dotychczasowy udział, a już 24. stycznia br. nastąpi ogłoszenie zwycięzcy pierwszej edycji konkursu Queen Silvia Nursing Award.

 

Read More
In Blog
24 Listopad, 2016
Możliwość komentowania Prezentacje na uczelniach została wyłączona

Prezentacje na uczelniach

Minęły już dwa tygodnie od rozpoczęcia pierwszej rywalizacji o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii.

Jeżdżę po Polskich uczelniach i prezentuje projekt przed studentami.

Dużo pracy, wysiłku i jeszcze więcej kilometrów już przejechałem a to dopiero początek. Warszawa, Białystok, Łódź, Kielce, Rzeszów, i cały czas umawiam kolejne spotkania na kolejnych uczelniach aby jak najwięcej studentów pielęgniarstwa dowiedziało się o konkursie.

W kolejnych dniach będę w Jarosławiu, Słupsku, Białymstoku i ponownie w Łodzi.

Do zobaczenia!

 

20161119_082516 awfbialystok

Read More
In Blog
8 Listopad, 2016
Możliwość komentowania Wywiad w radiowej Czwórce została wyłączona

Wywiad w radiowej Czwórce

Dzisiaj udzieliłem pierwszego wywiady w związku z Nagrodą Pielęgniarską Królowej Sylwii w radiowej Czwórce. Było sporo stresu i dużo przygotowań.

Wszystko się udało a efekty możecie usłyszeć na antenie.

Pozdrawiam Was serdecznie, Michał Stolarczyk

michal

 

Read More
In Blog