Nowości

8 września, 2020
Możliwość komentowania TRWA PIĄTA EDYCJA Queen Silvia Nursing Award została wyłączona

TRWA PIĄTA EDYCJA Queen Silvia Nursing Award

Do 6 listopada 2020 r. wszystkie pielęgniarki i pielęgniarze aktywni zawodowo oraz osoby studiujące pielęgniarstwo, mogą zgłaszać pomysły, usprawniające opiekę zdrowotną w czasach COVID-19.
Zwycięzca otrzyma stypendium 25000 zł, dyplom od JKM Królowej Szwecji oraz indywidualny staż.

ZGŁOŚ SWÓJ POMYSŁ

Czym jest stypendium Queen Silvia Nursing Award?

Szczegółowe informacje o stypendium znajdziesz tutaj.

Kto może ubiegać się o stypendium?
Jak złożyć wniosek o stypendium?
Jak wygląda harmonogram konkursu?
Kto ocenia zgłaszane pomysły?
Read More
In News
3 czerwca, 2020
Możliwość komentowania Nagroda pielęgniarska uznaniem dla pomysłów i rozwiązań dotyczących COVID-19. została wyłączona

Nagroda pielęgniarska uznaniem dla pomysłów i rozwiązań dotyczących COVID-19.

Międzynarodowa nagroda pod patronatem Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii będzie poświęcona najlepszym pomysłom związanym z COVID-19. Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii zostanie przyznana jesienią 2020 r. i będzie podziękowaniem dla pielęgniarek i pielęgniarzy ze Szwecji, Finlandii, Polski, Niemiec oraz Litwy. W tym wyjątkowym 2020 r. nagrodzone zostaną działania już wdrożone lub pomysły, które dopiero będą zrealizowane, które są skoncentrowane na wyzwaniach zdrowotnych związanych z COVID-19. Stypendium jest skierowane do wszystkich studentów i studentek pielęgniarstwa, a także pielęgniarek i pielęgniarzy pracujących w zawodzie.

W każdym z pięciu krajów laureat Queen Silvia Nursing Award otrzymuje stypendium w wysokości 6000 euro (25 000 zł) oraz dostosowany do jego potrzeb staż u partnerów projektu. Dyplomy są tradycyjnie wręczane wiosną wszystkim laureatom przez Jej Królewską Mość Królową Szwecji Sylwię podczas ceremonii wręczania nagród w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

Rok 2020 ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) „Rokiem Pielęgniarki i Położnej” podkreśla szczególną rolę pielęgniarki i pielęgniarza podczas trwającej pandemii COVID-19.

Jak mówi Petra Tegman, dyrektor generalny Swedish Care International, jednej z organizacji założycielskich Queen Silvia Nursing Award, „Kluczowa rola pielęgniarek nigdy nie była testowana na tak szeroką skalę jak w tym roku w następstwie kryzysu COVID-19. Wirus dotknął szczególnie osoby starsze we wszystkich społeczeństwach”.

Petra Tegman specjalizuje się w opiece paliatywnej oraz i leczeniu demencji. Jest pielęgniarką z ponad 20 letnim doświadczeniem. Kontynuuje: „Sama jestem pielęgniarką i na początku marca wróciłam do pielęgniarstwa, aby opiekować się osobami starszymi zakażonymi przez COVID-19. Tak wiele aspektów opieki nad osobami starszymi i opieki zdrowotnej zmieniło się w krótkim czasie, a kreatywność tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu – pielęgniarek – jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej”.

„Anna-Stift w Niemczech, Fundacja Medicover w Polsce, Addere Care na Litwie i inni partnerzy podjęli naturalną decyzję o kontynuacji uznawania innowacyjnych pomysłów pielęgnacyjnych w ramach COVID-19. Talenty i wkład pielęgniarek, które podejmują to bezprecedensowe wyzwanie w dziedzinie opieki zdrowotnej, powinny być zostać szeroko rozpowszechniane”. 

Wsparcie Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii została ustanowiona w 2013 roku jako prezent dla Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji w dniu jej urodzin. Każdego roku informacja o laureatach jest ogłaszana w dniu urodzin Jej Wysokości, 23 grudnia.

Jej Królewska Mość, Królowa Szwecji Sylwia od lat kojarzy się z opieką nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, a także wspiera rozwój tej dziedziny pielęgniarstwa od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to u jej zmarłej matki zdiagnozowano demencję. Jej Królewska Mość wspiera wiele szwedzkich inicjatyw, w tym jej fundację Stiftelsen Silviahemmet, która prowadzi programy szkoleniowe i certyfikacyjne w zakresie opieki nad osobami cierpiącymi na demencję.  Prowadzone są następujące działania:

  • Dementia Forum X – światowy szczyt poświęcony demencji, który odbywa się co dwa lata  w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.
  • SilviaBo – innowacyjny projekt mieszkaniowy, który zapewnia bezpieczne i przystępne cenowo domy parom, w których jedna osoba ma zaburzenia funkcji poznawczych. 

W uznaniu oddania Jej Królewskiej Mości sferze opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję, w grudniu 2018 roku Królowa została mianowana Honorowym Ambasadorem Alzheimer’s Disease International.

Queen Silvia Nursing Award

Queen Silvia Nursing Award (Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii) stanowi odpowiedź na jedno z największych wyzwań naszej wspólnej globalnej przyszłości – starzenie się społeczeństwa i potrzebę wysokiej jakości opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Stypendium motywuje talenty pielęgniarskie do stawania się innowatorami w zakresie rozwoju opieki zdrowotnej, jednocześnie budując i promując kompetencje w zakresie profesjonalnej opieki pielęgniarskiej. Poprzez oferowanie tego wyjątkowego stypendium i możliwości kształcenia pielęgniarek, nowe obszary stają się dostępne dla przyszłych pokoleń pielęgniarek. Projekt ma na celu podniesienie statusu pielęgniarstwa jako zawodu, poprzez podnoszenie kwalifikacji pielęgniarskich i realizację zgłaszanych pomysłów.

Za organizacje Queen Silvia Nursing Award w krajach zaangażowanych w projekt odpowiadają:

Anna-Stift Krogeof w Niemczech,

Fundacja Medicover w Polsce,

Addere Care na Litwie,

Konstsamfundet w Finlandii,

Swedish Care International i Forum For Elderly Care w Szwecji.

Read More
In News
12 maja, 2020
Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki 2020 została wyłączona

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki 2020

Zachęcamy do przeczytania listu od Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Read More
In News
24 lutego, 2020
Możliwość komentowania Konferencja pielęgniarska została wyłączona

Konferencja pielęgniarska

Laureatka QSNA 2019 – Agnieszka Napieralska, wzięła udział w konferencji pt. Zmniejszenie ryzyka zawodowego w pracy pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych, zorganizowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. W spotkaniu, które odbyło się 19 lutego 2020 r. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, uczestniczyło 300pielęgniarek i położnych, w tym pielęgniarek kadry zarządzającej, kierowników i przedstawicieli organów założycielskich podmiotów leczniczych.

Celem konferencji było przedstawienie wieloaspektowych zagadnień, które dotyczą oceny zdrowia pielęgniarek i położnych wykonujących zawody podwyższonego ryzyka, zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także roli kierowników podmiotów leczniczych oraz organów założycielskich w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Uczestnicy konferencji otrzymali szczegółowe informacje na temat projektu QSNA od dwóch laureatek – Agnieszki Napieralskiej oraz Pauliny Pergoł.

Read More
In News
29 stycznia, 2020
Możliwość komentowania Laureatka z Polski na konferencji w Berlinie została wyłączona

Laureatka z Polski na konferencji w Berlinie

©Lukas Schramm

Laureatka Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii – Queen Silvia Nursing Award (QSNA) – Agnieszka Napieralska, spotkała się z laureatką QSNA z Niemiec i ze Szwecji 23 stycznia w Berlinie podczas Kongress Springer Pflege 2020. To wyjątkowa, jubileuszowa edycja konferencji – Kongres organizowany jest już od 25 lat, w tym roku wzięło w niej udział 1700 uczestników. Podczas wydarzenia zasłały wręczone nagrody Care Management Award.

©Lukas Schramm

To świetna okazja do poznania się i wymiany poglądów! Udział w konferencji pozwala zdobyć i poszerzyć specjalistyczną wiedzę wykorzystywaną do codziennej pracy oraz poznać trendy i nowości.

©Lukas Schramm

Read More
In News
23 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Wyróżnienie od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych została wyłączona

Wyróżnienie od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Wyróżnienie od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Wyróżnienie  i nagrodę w postaci tabletu od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych otrzymała Paulina Kasperska za pomysł „Bransoletka chroni kaniule” za dostrzeżenie ważnego problemy pacjentów z demencją i pobudzeniem, i pomysł na uniknięcie ryzyka wyrwania wenflonu.

Read More
In News
23 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Wyróżnienie od firmy Essity została wyłączona

Wyróżnienie od firmy Essity

Wyróżnienie od firmy Essity

Wyróżnienie oraz nagrodę w postaci 5000 zł od firmy Essity, producenta materiałów chłonnych, otrzymała Wiktoria Kubinek za pomysł „Przypomnę Ci o tym najważniejszym – innowacyjny licznik czasu” – za propozycję procesu poprawy jakości opieki nad pacjentami w zakresie prewencji odleżyn i utrzymania higieny.

Read More
In News
23 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Laureatka QSNA 2019 została wyłączona

Laureatka QSNA 2019

Laureatka QSNA 2019 – Agnieszka Napieralska

Laureatką czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award), jest Agnieszka Napieralska – studentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Zwycięski pomysł „Video instruktaż” ma na celu opracowanie przez pielęgniarki biblioteki filmów edukacyjnych, dedykowanych rodzinom opiekującym się pacjentem w warunkach domowych.

Uzasadnienie wyboru laureata: „Agnieszka zaimponowała członkom jury w Polsce szczerym zaangażowaniem i zainteresowaniem pielęgniarstwem jako zawodem. Podobnie jak sam projekt Queen Silvia Nursing Award ma na celu obalenie wszelkich stereotypów na temat pielęgniarek i zachęcenie innych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich poprzez jej blog w mediach społecznościowych. Agnieszka zidentyfikowała bardzo istotne wyzwanie dla członków rodzin osób starszych w Polsce i zaproponowała inteligentne i praktyczne rozwiązanie – specjalny pomysł wideo tutorialu z udziałem pielęgniarek prezentujący konkretne instrukcje dotyczące opieki wykonywanej w domu”.

 

Read More
In News
20 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Agnieszka Napieralska – finalistka QSNA 2019 została wyłączona

Agnieszka Napieralska – finalistka QSNA 2019

Agnieszka Napieralska – Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie

„Obecnie jestem na trzecim roku studiów pielęgniarskich. Oprócz nauki kolejnych przedmiotów będę musiała zmierzyć się z pisaniem pracy licencjackiej. Prowadzę bloga w mediach społecznościowych, w którym opowiadam o swoich studiach i pracy pielęgniarki. Prowadząc go chcę przełamać te wszystkie stereotypy o pracy pielęgniarek i zachęcić inne osoby do podjęcia kształcenia w tym pięknym zawodzie. Na co dzień lubię też prace w ogrodzie i pieczenie ciast. Najlepszą formą odpoczynku jest dla mnie odpoczynek aktywny: długie spacery z psami po odludnych miejscach w okolicy, bieganie, jazda na rowerze lub podróżowanie i zwiedzanie nowych miejsc.

Gdy w następne wakacje mam nadzieję uda mi się odebrać prawo wykonywania zawodu, to chciałabym przenieść się do Warszawy i tu rozpocząć pracę oraz studia magisterskie. Na ten moment chciałabym pracować na oddziale intensywnej terapii, ponieważ charakter pracy tam pasuje do mojego charakteru. Nie lubię siedzieć w miejscu i lubię kiedy ciągle się coś dzieje. Jako laureat QSNA chciałabym rozpracować zawód pielęgniarki, zrealizować swoje pomysły oraz poznać inne osoby związane z tym zawodem nie tylko z Polski i dowiedzieć się jakie są podobieństwa i różnice w pracy jako pielęgniarka w różnych krajach.

Tytuł mojego pomysłu to „Video instruktaż dla rodzin opiekujących się w domu członkiem rodziny.” Zawsze zanim dana osoba zostanie wypisana ze szpitala, personel musi zadbać o to, aby przeszkolić jego opiekuna w wykonywaniu przy nim różnych czynności takich jak np. karmienie przez sondę, podawanie leków podskórnie itp. Mimo iż w warunkach szpitalnych opiekun będący często członkiem rodziny pod okiem pielęgniarki potrafi wszystkie czynności wykonać, to zdarza się, że kiedy musi wykonać je w domu gdzie jest zdany sam na siebie zapomina cały schemat poprawnej kolejności wykonywana zabiegu lub ogarnia go taki strach iż mimo, że pamięta jak to robić boi się, że zrobi to źle. Dla takich osób wymyśliłam stworzenie poradnika z instrukcjami wykonywania wszystkich czynności podczas opieki nad osobą starszą w domu nagraną w formie filmików przez pielęgniarkę/ pielęgniarza. Mając taką płytę osoba, która opiekuje się chorym mogłaby włączyć filmik i razem z pielęgniarką na ekranie wykonywać cały zabieg krok po kroku. Dzięki temu opiekun miałby pewność, że wykonuje wszystko poprawnie i robiłby to w mniejszym stresie. Płytę tą osoby mogłyby dostawać podczas wypisu lub odebrać np. w swojej przychodni. Na płycie znalazłby się m.in. jak karmić chorego przez zgłębnik, peg, jak zmieniać worek stomijny, jak podawać leki różnymi drogami, jak prawidłowo zmieniać pozycję chorego w łóżku, jak umyć w łóżku osobę leżącą aby wykonywać jak najmniej ruchów, jak i kiedy zmieniać opatrunki itp. Z taką płytą osoby opiekujące się chorymi w domu mogłyby czuć się pewniej i bezpieczniej. Pielęgniarka środowiskowa nie jest dostępna 24 godziny na dobę wyłącznie dla jednego pacjenta, a płytę z pielęgniarką na ekranie można włączyć w każdej chwili jeśli jest taka potrzeba.”

Read More
In News
20 grudnia, 2019
Możliwość komentowania Wiktoria Kubinek – finalistka QSNA 2019 została wyłączona

Wiktoria Kubinek – finalistka QSNA 2019

Wiktoria Kubinek – Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Jestem osobą ambitną, a przede wszystkim komunikatywną. Uwielbiam spędzać czas z ludźmi. Zawsze stawiam na to, aby swoją pracę i powierzone obowiązki spełniać sumiennie i dokładnie. Dobro i uśmiech innych ludzi są dla mnie najważniejsze. Chciałabym zostać pielęgniarką na oddziale geriatrii. W tym roku odbyłam praktyki we Francji właśnie w ramach przedmiotu geriatria, które pokazały mi całkiem inną jakość opieki nad pacjentami w wieku podeszłym. Zakochałam się w tym, że geriatria może być tak piękna. Dlatego zostanie laureatką QSNA umożliwiłoby mi wprowadzenie wielu innowacyjnych rozwiązań w polskiej geriatrii, bo niestety dobrze wiemy, że ten dział jest zaniedbywany, a tak nie powinno być. Zostałyby otworzone przede mną drzwi do samorozwoju, ale także do poznawania innych ludzi, którzy działają we wspaniałych inicjatywach na rzecz pacjentów w wieku podeszłym. W finale znalazły się aż trzy moje pomysły.

Pierwszy pomysł nosi tytuł „Teczka wszystkowiedziajka i przypominajka”. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile pacjenci w wieku podeszłym jak i Ci z demencją mają rzeczy do zapamiętania. Sama wizyta u lekarza to mnóstwo informacji, wyników badań i recept. Nie raz widziałam jak mój pacjent tonął w stercie dokumentów i wtedy zrodził się mój pomysł. A gdyby tak wszystko posegregować, stworzyć coś co by pomogło mu to wszystko kolokwialnie pisząc ogarnąć. Sama ja wiem, że będąc młodą osobą, gdybym miała tyle spraw, tyle zaleceń czy tyle dokumentów to sama bym większość pogubiła. Dlatego moim pomysłem byłoby wprowadzenie dla każdego pacjenta w wieku podeszłym specjalnej teczki, w której byłoby miejsce na

  • wyniki badań
  • zalecenia od lekarza
  • daty kolejnych wizyt
  • miejsce na dokumentację medyczną
  • miejsce na numery telefonów do lekarza, pielęgniarki i pobliskiej apteki
  • miejsce na recepty

Z upływem czasu zbędne dokumenty można byłoby z łatwością schować, a te które miałyby znaczenie byłyby od razu pod ręką. Gdyby właściciel owej teczki trafił do szpitala, to personel medyczny posiadający taką teczkę miałby wszystko pod ręką. A dobrze wiemy, że jest to bardzo ważne w całym procesie hospitalizacji, bowiem często ciężko znaleźć stare wyniki badań, czy zlecone leki, bądź jaką dietę zalecił lekarz prowadzący naszemu pacjentowi. Od jakiegoś czasu weszła moda na takie medyczne gadżety, ale niestety nie pomyślano o osobach w wieku podeszłym, dlatego zróbmy to my.

Drugi pomysł nosi tytuł „Przypomnę Ci o tym najważniejszym – innowacyjny licznik czasu”. W swojej przygodzie z pielęgniarstwem geriatrycznym spotkałam się z dość częstym problem na oddziałach. W Polsce jak dobrze wiemy, brakuje personelu pielęgniarskiego. Niestety z braku czasu i natłoku obowiązków, zaniedbuje się pewne sprawy, które niestety mają ogromny wpływ na jakość świadczonej opieki. Na studiach uczono mnie jak ważna jest zmiana pozycji w profilaktyce przeciwodleżynowej, bardzo nam zwracano na to uwagę, jednakże zajęcia praktyczne zweryfikowały jak się to ma faktycznie w praktyce. Zapominano o tym, że należy zmieniać pozycję pacjenta, a co za tym idzie ogromnym problemem były powstające odleżyny. Dlatego moim innowacyjnym pomysłem, którego nie spotkałam w żadnej placówce, byłoby wprowadzenie specjalnych liczników czasu, które byłyby przywieszone do łóżka pacjenta, którego ruchomość jest ograniczona i jest on narażony na powstanie odleżyn. Personel medyczny ustawiałby sobie ten licznik i po upływie określonego czasu dostawałby sygnał dźwiękowy, że należy zmienić pozycję pacjenta. Takie rozwiązanie byłoby również idealnym pomysłem dla osób, które sprawują opiekę nad pacjentem w domu. Dobrze wiemy jak ciężko jest zwalczać powstałe odleżyny, a takie małe urządzenie, które by przypominało o zmianie pozycji z pewnością zmniejszyłby procent powstałych odleżyn. Taki licznik czasu nie tylko znalazłby zastosowanie w profilaktyce przeciwodleżynowej!

Wiemy jak ogromnym problemem w geriatrii jest osłabione uczucie pragnienia, co często prowadzi do odwodnienia i do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Owy licznik czasu byłby też dobrym „przypominaczem” dla personelu medycznego, opiekunów osób w podeszłym wieku bądź dla samego pacjenta geriatrycznego. Ustawienie odpowiednich parametrów czasowych, zapewniłoby to, że nie zapominano by o tak ważnej kwestii jak odpowiednia hydratacja w czasie dnia.

Tytuł trzeciego pomysłu to „Full of incentives – książka pobudzająca zmysły”. W trakcie moich wnikliwych obserwacji naszych seniorów, zauważyłam, że pacjenci z demencją są często niespokojni, czasem zdezorientowani. Pamiętam jak dzisiaj dzień, gdy karmiłam swoją pacjentkę z demencją, zawsze wiązało się to z ogromnym kłopotem, bowiem niestety nie była chętna do spożywania posiłków. Do czasu 🙂 zawsze aby się nie pobrudziła przynosiłam ligninę, jednakże pewnego dnia, po prostu nie mogłam jej znaleźć i wzięłam pierwszy lepszy ręcznik papierowy. Oczywiście pierwszy lepszy dla mnie, a dla mojej pacjentki wyjątkowy! Gdy wręczyłam jej do ręki kawałek ręcznika papierowego, ogromnie się zdziwiłam, bowiem pacjentka zaczęła wręcz podziwiać wzorki wytłoczone na tym kawałku papieru, w tym czasie ja mogłam spokojnie ją nakarmić i szczerze? Podobno był to pierwszy raz od dawna kiedy zjadła posiłek. Codziennie przynosiłam jej coś co miało owe wzorki, bo niezmiernie ją to odprężało i uspokajało, dlatego moim pomysłem jest stworzenie książki pełnej wzorków, pełnej kolorów, pełnej wytłaczanych motywów, miękkich, twardych, szorstkich czy gładkich, aby kiedy pacjent z demencją byłby niespokojny po prostu ją mu dawać żeby to ona zajęła jego myśli.

I tu nasunęłaby się opinia a co z pacjentami, którzy tej demencji nie mają? Otóż dla nich też taka książka byłaby wspaniałą sprawą, bowiem można by było organizować sesje, w czasie których omawiano by co się czuje, co dany materiał przypomina, jakie ma się odczucia w trakcie przeglądania czy dotykania kolejnych stron, jest to wspaniałe pobudzenie zmysłów, rozwijanie wyobraźni, co dla naszych seniorów jest często zapomnianym aspektem opieki. Taka książka nie pochłonęłaby ogromnych kosztów, nie byłaby trudna do stworzenia, a korzyści jakie by mogła przynieść są ogromne.”

Read More
In News