Finalistka – Nicole Nowicka

28 stycznia, 2019
Możliwość komentowania Finalistka – Nicole Nowicka została wyłączona

Jak to się stało, że zainteresowałaś się międzynarodowym konkursem o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii?

Konkursem Królowej Sylwii interesowałam się od pierwszej edycji. Sukces, moich trzech koleżanek, które w poprzednim roku dotarły do finału, zmotywował mnie do spróbowania swoich sił w kolejnej edycji. Drugim powodem dla którego zdecydowałam się wziąć udział w tym konkursie była podjęta  przeze mnie decyzja wyjazdu do pracy w Norwegii,  zaraz po skończeniu studiów, w której to będę opiekowała się pacjentami geriatrycznymi.

Skąd pomysł na projekt, który znalazł się w finale?

Wydaje mi się, że problemem u wielu osób w podeszłym wieku jest samotność i brak dodatkowych zajęć. Umiejętność zorganizowania ciekawej formy aktywności, dostosowanej do poziomu osoby chorej, może przyczynić się nie tylko do spowolnienia postępu choroby osób dotkniętych chorobą Alzhaimera, ale także eliminacji samotności, poprzez włączenie bliskich osób do wspólnego spędzania czasu. Rodzina często nie wie, jak rozmawiać z osobą chorą na demencję, przez co oddala się od niej coraz bardziej. Wymyślenie ciekawej dla obu stron, formy spędzania czasu, może sprawić, że codziennie poświęcenie uwagi, nawet przez 15 minut, sprawi, że nasi bliscy poczują się dla kogoś ważni – każdego dnia, a nie tylko „od święta”.

Z jakimi problemami ludzi starszych spotykasz się w pracy? Co jest dla nich największym problemem – ograniczenia fizyczne, starość? Czego najbardziej potrzebują?

To bardzo trudne pytanie, ponieważ pacjenci geriatryczni bywają naprawdę różni. Inne podejście w sferze fizycznej będziemy mieli do osoby mającej 60 lat, którą powinniśmy mobilizować do samoopieki, a inne do większości osób po 85 roku życia, które są w pełni zależne od nas. Podobnie jest w sferze psychicznej. W pierwszej grupie, staramy się nawiązywać dialog, w którym to pacjent odgrywa główną rolę, natomiast w drugiej, ta rola należy do nas.  Obowiązkowo informujemy  o wykonywanych przez nas czynnościach. Zapewnienie drobnych przyjemności tj.: puszczenie w tle muzyki, audiobook’a, radia, telewizji, czy też kontakt fizyczny – trzymanie za rękę czy głaskanie po głowie, również odgrywa ważną role w procesie terapii.

Czym charakteryzuje się opieka nad ludźmi starszymi, jakich cech i umiejętności wymaga?

Opieka nad osobami starszymi powinna charakteryzować się „staromodnym” podejściem do drugiego czowieka, umiejętnym stworzeniu pacjentowi  namiastki  dawnego świata, w którym nie liczył się pęd, automatyzm czy fragmentaryczność. Holistyczne podejście do pacjenta, borykającego się z tak licznymi problemami, jest tutaj szczególnie ważne. Pielęgniarka, która czuję wewnętrzną potrzebę towarzyszenia osobie chorej, będąc przy tym kreatywną i pracowitą,  z pewnością odnajdzie się na tym oddziale.

Dlaczego wybrałaś pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek.

Wiele ścieżek rozwoju, brak problemów ze znalezieniem pracy po ukończeniu studiów, możliwość podjęcia pracy w tym zawodzie w niemalże każdym miejscu na ziemi, jak również  świadomość potrzeby istnienia tego zawodu dla drugiego człowieka, przekonało mnie do wykonywania tego zawodu w przyszłości.  Wszyscy wiemy, że w polskim pielęgniarstwie, jest wiele do poprawienia jednak jako osoba nie mająca jeszcze doświadczenia w pracy, nie chciałabym wypowiadać się o warunkach pracy pielęgniarek.

Jakie Twoim zdaniem są korzyści z przeprowadzenia konkursu w Polsce?

Prestiż konkursu, z powodu uhonorowania go tytułem  Jej Królewskiej Mości, sprawia, że osoby wyróżnione mogą poczuć się docenione i dowartościowane publicznie, co niestety rzadko zdarza się w naszym zawodzie.  Laureat i finaliści powinni wspólnie działać na rzecz promowania pielęgniarstwa i zachęcać innych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Warto również zwrócić uwagę na podniesienie prestiżu pielęgniarki geriatrycznej, a także na problemy osób cierpiących na demencję. Poprzez wymieniane wzajemnych doświadczeń z uczestnikami z krajów członkowskich, w których praca pielęgniarki jest ceniona znacznie bardziej, niż w naszym państwie, możemy poczuć większą chęć i potrzebę wprowadzania podobnych zmian.

Jak Twoim zdaniem uzyskanie tytułu finalisty międzynarodowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii wpłynie na rozwój Twojej drogi zawodowej?

Intensywny okres przygotowań i sam udział w finale konkursu QSNA z pewnością pozostanie na długo w mojej pamięci.  Zdobyta wiedza na temat opieki pielęgniarskiej nad pacjentem geriatrycznym, na rzecz tego konkursu, odmieniła moje myślenie związane ze stereotypowym systemem pracy na tego typu oddziale. Myślę, że dzięki dokładniejszemu poznaniu potrzeb i problemów osób starszych, będę z większym zaangażowaniem wykonywała swoją pracę.

Jakie masz plany na przyszłość, jakie są Twoje marzenia?

Na chwilę obecną skupiam się na pisaniu pracy licencjackiej i przygotowaniu do egzaminów, a także intensywnej nauce języka obcego. W Norwegii na pewno spędzę najbliższe dwa lata. Planów związanych z dalszą karierą w pielęgniarstwie mam naprawdę dużo, które małymi krokami zamierzam realizować. Wierzę, że systematyczna praca połączona z odrobiną szczęścia przyniesie oczekiwane rezultaty.

In Blog

Comments are closed.