Finalista – Daniel Górnowicz

28 stycznia, 2019
Możliwość komentowania Finalista – Daniel Górnowicz została wyłączona

Jak to się stało, że zainteresowałeś się międzynarodowym konkursem o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii?

Zainteresował mnie plakat informacyjny na temat konkursu wywieszony w mojej uczelni. Jednak głównym czynnikiem motywującym mnie do wzięcia udziału w konkursie była wizyta przedstawiciela Fundacji Medicover – Karoliny Mielniczek. Pani Karolina w ciekawy sposób omówiła zasady udziału w konkursie i korzyści, jakie płyną z bycia laureatem.

Skąd pomysł na projekt, który znalazł się w finale?

Zainspirowały mnie seniorki, a dokładnie słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu, z którym współpracuję za pośrednictwem Akademickiego Koła Naukowego – “Pokolenia wczoraj i dziś”, w którym pełnię funkcję zastępcy przewodniczącego.

Kiedy mówimy o pielęgniarstwie, zdecydowana większość z nas kojarzy wykonywanie tego zawodu przez kobiety. Czy faktycznie tak jest, że mężczyźni rzadziej decydują się zostać pielęgniarzami? Jak było w Twoim przypadku?

Tak, to racja, że w Polsce profesja pielęgniarska jest mocno sfeminizowana. Ja decyzję o podjęciu studiów pielęgniarskich podjąłem z kilku powodów. Pielęgniarstwo łączy w sobie wiele dyscyplin naukowych takich jak: medycyna, dietetyka, psychologia czy dydaktyka i zarządzanie, a ja bardzo lubię te zagadnienia. Zawód pielęgniarza daje także możliwość pracy z ludźmi, a to w mojej opinii duży atut. Ponadto kończąc ten kierunek mogę powiedzieć, że kultywuję tradycję rodzinną i jestem trzecim pokoleniem pielęgniarskim w rodzinie.

Dlaczego wybrałeś pielęgniarstwo, to nie jest dziś w Polsce popularny kierunek.

Trzy powody podałem w poprzednim pytaniu. Rzeczywiście sytuacja polityki pielęgniarskiej od wielu lat w Polsce jest nieciekawa…. jednakże jest to niewątpliwie kierunek, po którym można rozwinąć skrzydła na niwie zawodowej jak i naukowej. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę i tam układa sobie życie i to na całkiem przyzwoitym poziomie. Ja jednak dostrzegam sporo potencjału w Polsce po skończeniu studiów na tym kierunku.

Z jakimi problemami ludzi starszych spotykasz się w pracy? Co jest dla nich największym problemem – ograniczenia fizyczne, starość? Czego najbardziej potrzebują?

Nie będę ukrywał, iż obecnie nie pracuję na oddziale geriatrycznym, jednak mam ciągły kontakt z osobami starszymi. Niewątpliwie dużym utrudnieniem dla seniorów są ograniczenia wynikające z problemów z poruszaniem się.  Samotność również wpływa negatywnie zarówno na sferę psychiczną i fizyczną osób w podeszłym wieku.  Uważam również, iż polipragmazja, czyli zażywanie jednocześnie kilku leków jest sporym utrudnieniem w procesie leczenia.

Czym charakteryzuje się opieka nad ludźmi starszymi, jakich cech i umiejętności wymaga? 

Szczerze mówiąc to zależy od punktu widzenia i indywidualnych potrzeb seniora, wszak czym różni się osoba 64 letnia od 66 letniej? Ktoś kto pracuje ze starszymi powinien mieć w sobie pokłady cierpliwości i wyrozumiałości. Ponadto umiejętność aktywnego słuchania jest znacznym atutem, gdyż seniorzy mają wiele historii z którymi chcą się z nami podzielić, niejednokrotnie są to historie z życia.

Jakie Twoim zdaniem są korzyści z przeprowadzenia konkursu w Polsce?

Mówiąc szczerze, uważam, że Polscy studenci mimo postępu i kształtowania w nich postaw nowoczesnego pielęgniarstwa są dość staroświeccy w tej materii. Znaczna część pomysłów nie jest innowacyjna w porównaniu z innymi krajami biorącymi udział w konkursie. Ponadto twierdzę, że komisja konkursowa również przychyla się bardziej ku tradycyjnym i nieinnowacyjnym pomysłom, co w konsekwencji powoduje, iż te nadesłane przez uczestników są dostosowane do tych, które wygrały w poprzednich latach. Uważam, że dużo więcej ciekawych i innowacyjnych rozwiązań zaprezentowaliby studenci politechnik.

Jak Twoim zdaniem uzyskanie tytułu finalisty międzynarodowego konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii wpłynie na rozwój Twojej drogi zawodowej?

Tytuł finalisty to niewątpliwy atut, zwłaszcza, że planuję rozwój naukowy.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie uzyskanie wyróżnienia od Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych?

Wyróżnienie przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych było dla mnie zaskoczeniem, gdyż zdarzyło się to po raz pierwszy w historii konkursu. Odebranie wyróżnienia z rąk Pani mgr. Zofii Małas sprawiło mi sporo satysfakcji i radości. Mam nadzieję, że to wyróżnienie przyczyni się do współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych celem udoskonalania polskiego pielęgniarstwa.

Jakie masz plany na przyszłość, jakie są Twoje marzenia?

Swoje plany mocno wiążę z pracą naukową.  Mam również w planach otworzenie Domu Seniora z oddziałem opieki paliatywnej. Mam również nadzieję na przyczynienie się do wdrożenia innowacyjnych systemów opieki geriatrycznej w Polsce.

In Blog

Comments are closed.