Dotychczasowi stypendyści

2018

Laureatką III polskiej edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii została Paulina Pergoł – studentka I roku studiów magisterskich pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Paulina na co dzień pracuje w jednym z warszawskich szpitali. Podczas swojej pracy często spotyka się z pacjentami w podeszłym wieku i dzięki długim rozmowom mogła lepiej zrozumieć problemy, z jakimi się borykają. Laureatka konkursu wśród najistotniejszych z nich wskazała potrzebę uwagi i kontaktu z drugim człowiekiem. Osoby starsze narażone są na samotność i wykluczenie społeczne o wiele częściej niż młodzież. Alienację może również potęgować brak przyjaciół lub małe zainteresowanie ze strony rodziny, która okazjonalnie odwiedza osoby w podeszłym wieku. Co więcej, osoby starsze mają utrudnione możliwości nawiązywania nowych relacji, choćby ze względu na często występujące problemy z poruszaniem się, a co za tym idzie ograniczonymi możliwościami uczestniczenia w spotkaniach ze swoimi rówieśnikami. Dodatkowo, seniorzy zazwyczaj nie potrafią posługiwać się narzędziami online, m.in. serwisami społecznościowymi czy komunikatorami.

Doświadczenia Pauliny pozwoliły jej zaobserwować zależność między poczuciem osamotnienia a stanem zdrowia pacjentów. Badania pokazują, że prawie 20% osób po 65 roku życia nie czuje się szczęśliwymi i nie mają z kim porozmawiać na temat codzienności.[1] Poczucie braku zainteresowania, bądź narastające uczucie alienacji u osób starszych mogą prowadzić do wystąpienia stanów depresyjnych. Często skutkują one brakiem apetytu oraz ogólnym pogorszeniem samopoczucia, co wpływa negatywnie na przebieg leczenia. Taka sytuacja w późniejszych etapach może nawet doprowadzić do przerwania terapii lekowej pajcenta.

ZWYCIĘSKI PROJEKT – „LISTY DO PRZYJACIELA”

Autorski projekt Pauliny Pergoł „Listy do przyjaciela” nagrodzony w III edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii polega na użyciu tradycyjnej formy listu jako nośnika pozwalającego podzielić się starszym osobom swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami czy wspomnieniami. Projekt zakłada wywołanie dialogu i nawiązanie relacji pomiędzy młodymi osobami a seniorami. Miarą sukcesu tego przedsięwzięcia jest systematyczność, która buduje
u pacjenta poczucie zainteresowania i uwagi, a w dłuższej perspektywie pozwala poprawić kondycję psychiczną pensjonariuszy oraz polepszyć wyniki leczenia.

Laureatka w ramach trzymiesięcznego pilotażu zaangażowała studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz dziesięciu pensjonariuszy Domu Lekarza Seniora im. Dr. Kazimierza Fritza w Warszawie. Podczas trwania projektu, osoby, które w przeszłości pracowały w służbie zdrowia, dwa razy w miesiącu otrzymują listy od swoich młodych, nowych kolegów.

Już na początku kwietnia Paulina Pergoł osobiście spotka się z Jej Wysokością Królową Szwecji Sylwią w Sztokholmie, gdzie będzie miała okazję poznać pozostałych laureatów konkursu ze Szwecji, Finlandii oraz Niemiec. Podczas uroczystej gali odbierze wyróżnienie z rąk Królowej i zaprezentuje swój autorski projekt.

[1] Gerontologia Polska, Bilans życia i poczucie koherencji osób starszych w zależności od ich aktualnej sytuacji życiowej, P. Izdebski, A. Polak, 2005r., dostepne online: http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2005-03-3.pdf

2017

Aldona Reczek-Chachulska – laureatka drugiej edycji programu Queen Silvia Nurcing Award w Polsce.
„”Każdy z nas otacza się na co dzień setkami przedmiotów. Zdjęcia, książki, płyty, stare listy i inne mniejsze lub większe, potrzebne i mniej potrzebne przedmioty… Bywa, że wchodząc do czyjegoś mieszkania jesteśmy w stanie powiedzieć, kim jest ta osoba. Wchodząc do mnie zobaczylibyście, że lubię filmy Woody’ego Allena, mam męża i rodzinę i to są dla mnie najważniejsze osoby na świecie. Powiedzielibyście, że chyba lubię niebieski i jestem freakiem plannerów, kalendarzy i zapisywania dosłownie wszystkiego. Może rzuciłoby się Wam w oczy, że zbieram szklane kule i lubię świeczki zapachowe pewnej znanej marki. I mielibyście rację, bo to są informacje o mnie, które dostalibyście od przedmiotów, którymi się otaczam.

A teraz pomyślcie o pustym pokoju. Jest łóżko, szafka nocna, może jakiś fotel. Tyle. Mieszkańcem pokoju jest osoba, która czasami zapomina jak ma na imię, niekoniecznie wie, że bardzo kochała swojego męża i przeżyła z nim kilkadziesiąt lat, że mają dzieci i pięcioro wnucząt. Nie pamięta, że muzyka Grechuty poruszała ją zawsze w chwilach szczęścia i w samotne jesienne wieczory. Zdarza się jej zapomnieć, że najbardziej na świecie lubi zapach cynamonu, bo kojarzy się jej z weekendami u dziadków. Takich osób na świecie są setki tysięcy i są nimi mieszkańcy domów opieki cierpiący na demencję. I właśnie dla takich osób jest moja Niezapominajka – projekt, którym wygrałam II edycje konkursu.

O co chodzi w tej mojej Niezapominajce? O to, co do niej włożymy. O zadbanie o to, żeby mieszkańcy domów opieki mieli takie Niezapominajki z przedmiotami, które będą mówić o nich, gdy nie będą pamiętać jak miał na imię ich ukochany pies i że nie znoszą zupy pomidorowej. O tworzenie rzetelnej dokumentacji w momencie, gdy osoba chora opuszcza swoje otoczenie i z jedną walizką przenosi swój świat do zupełnie obcego miejsca. O nie zapominanie, że mamy do czynienia z dorosłą osobą, która ma swoją historię – tyle tylko, że jej nie pamięta.

Chodzi o to żeby nie traktować pacjentów cierpiących na demencję przedmiotowo, żeby wykonując codziennie czynności próbować do nich dotrzeć. W zamian można dostać uśmiech osoby, która przez wiele miesięcy nie robiła nic poza nieobecnym patrzeniem w okno. Można fajnie sobie pogadać, bo komuś nagle się przypomni, że wyglądasz dokładnie jak jego koleżanka z ósmej klasy. Można mieć satysfakcję i można łapać te chwile z pacjentami, dopisywać do swoich osobistych doświadczeń, uczyć się o demencji i szanować historię ludzi, którzy na nią cierpią. Nie zapominać, kiedy oni sami już zapomnieli. ”

Poznaj laureatów ze Szwecji, Finlandii oraz Niemiec.

2016

Natalia Duszeńska – laureatka pierwszej edycji programu Queen Silvia Nurcing Award w Polsce.
„Pochodzę z Włocławka, jestem studentką III roku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Pracuję jako pielęgniarka w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym. Od najmłodszych lat lubię pomagać innym, dlatego praca w zawodzie pielęgniarki jest spełnieniem moich marzeń. Uważam, że starsi ludzie stanowią bardzo ważną część społeczeństwa, przekazując swoją wiedzę i doświadczenia młodszym pokoleniom.

Mój zwycięski pomysł nazwał na stworzeniu organizacji, która łączyła by ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym i seniorom. Organizacji, która spełniała by marzenia seniorów, aby pokazać im, jak bardzo ważni są dla społeczeństwa i tym samym poprawić ich jakość życia.”_

Saga Wahlström otrzymała stypendium jako zwyciężczyni konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) 2016.

Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii przyznano Sadze za pomysł mobilnej aplikacji, upraszczającej komunikację i pokonującej bariery językowe w opiece zdrowotnej.

Wybór Sagi na tegoroczną stypendystkę jury uzasadniło w sposób następujący:

„Wsparcie językowe i komunikacyjne oparte na aplikacji zaspokaja dzisiejszą pilną, a zarazem ogromną potrzebę wszystkich pracowników personelu medyczno-opiekuńczego. Pomysł strukturalnego rozwiązania, z którego promieniuje kreatywność i ciekawość, jest dobrze przemyślany, co czyni Sagę bardzo dobrym wzorem do naśladowania i godną wyróżnienia stypendystką.”

Saga Wahlström (23 lata) z Enköping – od 2 lat studiuje na Wydziale Pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Mälardalen w Västerås.

2015

Pernilla Rönntoft otrzymała stypendium jako zwyciężczyni konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) 2015.

Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii przyznano Pernillii za pomysł wprowadzenia zawodowego prawa jazdy dla personelu zajmującego się opieką nad osobami starszymi.

Pernilla ma 43 lata. Urodziła się i wychowała w Malmberget – obecnie mieszka w Halmstad. Pernilla studiowała pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Alandzkiej, którą ukończyła w maju 2009 roku. Stypendium otrzymała podczas ostatniego semestru specjalistycznych studiów na kierunku „Opieka nad osobami starszymi” na Uniwersytecie w Göteborgu. Oprócz zajęć na studiach, czas Pernilli wypełnia praca w domu spokojnej starości Attendo Nissastrand w Halmstad. Jako pielęgniarka sprawuje tam opiekę nad pacjentami oddziału dla osób cierpiących na choroby otępienne.

2014

Emilia Engman otrzymała stypendium jako zwyciężczyni konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) 2014.

Jury uzasadniło przyznanie nagrody Emilii Engman za jej pomysł pn. Lepsza jakość życia pacjentów karmionych przez sondę – w sposób następujący:

„Dzięki swojemu pomysłowi wynikającemu z problemu, który wyraźnie odnosi się do potrzeb grupy pacjentów szczególnie narażonych, Emilia wykazała się kreatywnością oraz zdolnością do przeprowadzenia analizy i proponowania odpowiednich zmian w branży medyczno-opiekuńczej. Wybrana na stypendystkę w konkursie o nagrodę QSNA 2014, Emilia jest godnym wzorem do naśladowania dla przyszłych studentów pielęgniarstwa.”

W chwili otrzymania stypendium Emilia miała 27 lat i była studentką czwartego semestru pielęgniarstwa w Wyższej Szkole Czerwonego Krzyża w Sztokholmie. Emilia, wraz z fińską stypendystką, Laurą Virtanen, otrzymała wyróżnienie z rąk Królowej podczas obchodów Wielkiego Dnia Inspiracji fundacji Silviahemmet w hotelu Hilton Sztokholm Slussen.

 

„Zdobycie Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii wydawało się co najmniej nierealne. Oprócz nagrody pieniężnej chodzi też o odbycie stażu na terenie różnych podmiotów z branży usług zdrowotnych i opiekuńczych. Uważam to za ogromną szansę na zdobycie dodatkowych zróżnicowanych doświadczeń z obszaru opieki zdrowotnej, co później zaowocuje szeregiem odpowiednich pomysłów służących zapewnieniu lepszej opieki.”

2013

Årets stipendiat

Hanna Davidsson to pierwsza stypendystka, która otrzymała wyróżnienie od Jej Wysokości Królowej. Nagroda została jej wręczona podczas ceremonii Queen Silvia Nursing Award 2013.

Jury podjęło decyzję o przydzieleniu stypendium Hannie Davidsson po zapoznaniu się z jej koncepcją stworzenia internetowego medium dla ludzi z określonym wykształceniem.  Hanna jest wzorem do naśladowania dla przyszłych studentów pielęgniarstwa, którzy mają pomysł na rozwiązanie jednego z problemów naszych czasów. Jej projekt jest prosty, przejrzysty i oparty na rzetelnych analizach.

Hanna ma 21 lat i studiuje w Wyższej Szkole Röda Korsets w Sztokholmie. Pochodzi z Göteborgu, gdzie pracowała jako osobisty asystent osób starszych. Jest pełna zapału i pragnie polepszyć życie zarówno pacjentów, jak i pracowników służby zdrowia.

Po zdobyciu nagrody Hanna wzięła udział w licznych stażach, jednocześnie studiując na swojej uczelni. Wraz z partnerami Queen Silvia Nursing Award jesteśmy jej wdzięczni za zaangażowanie i wkład w pracę z osobami starszymi. Przeczytaj blog Hanny, aby dowiedzieć się więcej o jej dokonaniach w stypendialnym roku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Hannie albo skontaktować się z nią, przejdź do zakładki Kontakt.

Comments are closed.